Azadirachtin A ve cyromazine preparatlarının nohutta zararlı olan Liriomyza cicerina (Rondani) (Diptera: Agromyzidae) larvalarına etkisinin araştırılması
Research effects of azadirachtin A and cyromazine preparations to Liriomyza cicerina (Rondani)(Diptera: Agromyzidae) larvae
  1. Tez No: 215835
  2. Yazar: MURAT KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇIKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, 2007 yılında Şanlıurfa ilinde nohudun önemli zararlılarından olan Liriomyza cicerina (Rondani) (Diptera: Agromyzidae) larvalarının kontrolünde Cyromazine % 75 preparatı ile Azadirachtin A % 1 bitkisel preparatlarının etkinliklerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada yapılan gözlem, sayım ve bu verilerin analizleri sonucunda Azadirachtin A bitkisel preparatının L.cicerina larva zararını kontrolde Cyromazine ile aynı düzeyde etkinlik sağladığı görülmüştür. Azadirachtin A uygulanan parsellerde parazitlenme oranı % 31.64, Cyromazine uygulanan parsellerde ise % 18.18 oranında gerçekleşmiştir. Uygulamaların verime etkilerine bakıldığında Cyromazine uygulanan parsellerden daha yüksek verim alınsa da istatistiksel olarak Azadirachtin A uygulanan parsellerle aralarında fark bulunmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara dayanarak nohut yetişme döneminde 2-3 tekrarlı Azadirachtin A uygulamasının L. cicerina kontrolünde etkili olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2007 in order to compare the effects of Cyromazine and Azadirachtin-A applications control Liriomyza cicerina (Rondani) (Diptera: Agromyzidae). L. cicerina is an important pest to chickpea growing areas in Şanlıurfa Province. Live larvae were counted with dissecting microscope, Azadirachtin-A was as effective as Cyromazine to control of L. cicerina larvae in field condition. The percentage of parasitization in the Azadirachtin-A treated plots were higher than Cyromazine treated plots, and the percentage of parasitization were 31.64 % and 18.18 % respectively. On the other hand, the highest yield was recorded with the Cyromazine treated plots, but statistically, it was no important. The results indicate that Azadirachtin A should be treated only 2-3 times during growing period of chickpea for effective control of L. cicerina.