Eğik yüzeylere gelen güneş ışınımının analizi ve cam yüzeylerden geçen güneş ışınımının tespiti
Analysis of solar radiation on inclined surfaces and determination of solar radiation transmitted through glass surfaces
- Tez No: 215837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanoğlu günümüze kadar kendilerinin yaşam şartlarını daha uygun hala getirebilmek için çaba sarf etmişlerdir. İnsanların kendileri için konforlu ortam hazırlamaları enerji harcayarak sağlanmaktadır.Mühendislik uygulamalarının ve güneş enerjisi ile ilgili çalışmaların büyük bir kısmı eğimli yüzeylerde gerçekleşmektedir. Örneğin; havalı güneş kollektörleri, sulu güneş kollektörleri, PV (fotovoltaik) paneller v.b. Ancak birçok meteoroloji istasyonunda eğimli yüzeye gelen saatlik toplam ışınım, direkt ışınım, difüz ışınım ve yansıyan ışınım ölçülmemektedir. Eğik yüzeye gelen saatlik toplam güneş ışınımı, literatürde bazı enlemler için verilen tablolardan veya tüm yerel parametreler biliniyorsa hesaplama sonucu tahmin edilebilir. Ancak kullanılan bu tablolar, güncellenmediğinden ve her yerleşim birimi için ayrı ayrı hazırlanmadığından dolayı büyük farklara neden olmaktadır.Bu çalışmada eğik düzleme gelen saatlik toplam güneş ışınım şiddeti değişik açılar (15°,30°,45°,60° ve 90°) için ayın ortalama günlerinde yada ortalama güne yakın günlerde ölçülmüştür. Ölçüm sonucu elde edilen bu değerler, literatürden tespit edilen modellerle yapılan hesaplamalar sonucu elde edilen değerlerle istatistiksel olarak karşılaştırılmış ve her açı için ayrı ayrı uygun modeller belirlenmiştir. 90° için belirlenen uygun model kullanılarak camdan geçen güneş ışınımı hesaplanmış ve tablo değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings have struggled to make the life better as today as. Preparing comfortable environment needs energy.Many of engineering practices and studies about solar radiation are made at inclined surfaces. For example; airy solar collector, watery solar collector, PV (photovoltaic) panels. However, at many meteorological stations hourly global solar radiation on inclined surfaces, beam, diffuse and reflected solar radiadion aren?t measured. If hourly global radiation on inclined surfacesare known in the charts or all local parameters, the result of measurement can be estimated. But these charts results in many differences because they weren?t updated and prepared separately according to each location.In this study, hourly global solar radiation on tilted surfaces is measured at five different slope angles (15°,30°,45°,60° ve 90°) at average days in a month in Şanlıurfa. The data obtained from measurements are compared with solar models for inclined planes and the best solar model for tilted surface is determined. By using suitable model for 90 degree solar radiation transmitted through glass was measured and the results of charts of compared.