Effects of business excellence drivers on firm perfomance in manufacturing industry
İmalat sanayiinde iş mükemmelliğinin firma performansına etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 215843
  2. Yazar: GİZEM KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Performans iyileştirme, firmaların rekabetçiliklerini arttırabilmeleri için etkili bir yol haline gelmiştir. Teknolojik gelişmelerin hızlanması, müşteri memnuniyetinin sağlanmasının giderek zorlaşması ve rekabetin yoğunlaşması ile ortaya çıkan çetin piyasa koşulları dinamik bir değişim sürecini gerekli kılmıştır. Bu zoru süreçte, ayakta kalmaya çalışan firma yöneticileri için İş Mükemmelliği kavramı kritik metotlardan biri haline gelmiştir. .Bu çalışmada İş Mükemmelliği kavramını tanımlamak, İş Mükemmelliği belirleyicilerini ortaya çıkarmak, Türkiye imalat sanayisinde faaliyet gösteren firmalarda İş Mükemmelliğini analiz etmek ve firma performansı üzerine etkilerini ölçmek hedeflenmiştir. Yapılan literatür araştırması sonucu firmalarda İş Mükemmelliğini ortaya çıkaran faktörler teknoloji ve yenilik eğilimi, insan kaynakları, süreç yönetimi ve sürekli iyileştirme, imalat yapısı ve faaliyetleri, planlama, imalat performans hedefleri, müşteri odaklılık, tedarikçi ilişkileri ve liderlik olarak belirlenmiştir. Tespit edilen iş mükemmelliği belirleyicileri ve geçmiş çalışmalardaki anket formları göz önüne alınarak yeni bir anket formu hazırlanmıştır. Araştırmaya imalat sektöründen toplam 140 adet firmanın katılımı gerçekleşmiştir.Bir sonraki aşamada, İş Mükemmelliğini ortaya çıkaran faktörler ile firmanın genel performansı ve finansal göstergeleri arasındaki ilişkinin analizine geçilmiştir. Faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, t-test ve yapısal denklem modellemesi istatistikî analiz yöntemlerinin kullanılması uygun bulunmuş; MS Excel, SPSS v13 ve AMOS v4 ticari yazılımları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Improvement of the performance has been an effective tool for firms to increase their competitiveness. Acceleration of technological developments, difficulty of customer satisfaction and very intense global competition have resulted in a hostile environment necessitating a dynamic change process. This process is indeed difficult to manage and Business Excellence has become one of the critical instruments for managers to secure survival.Defining Business Excellence, discovering its determinants, analyzing the status and characteristics of Business Excellence in Turkish manufacturing industry and measuring its effects on firm performance constitute the major objectives of this thesis. After an extensive literature review, technology and innovation tendency, human resources, process management and continuous improvement, manufacturing structure and operations, planning, manufacturing performance objectives, customer focus, supplier relations and leadership are identified as Business Excellence determinants. The questionnaire form is prepared by considering Business Excellence determinants and questionnaire forms in the previous studies. Our final sample size has reached 140 manufacturing firms.In the following step, employing the data gathered, analyses about relationship between Business Excellence determinants and general firm performance and financial indicators are performed. Factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, student t-tests and structural equation modeling are selected as appropriate methods for the analysis and the commercial softwares MS Excel, SPSS v13 and AMOS v4 are used.