Thimerosal'in insan lenfosit hücre kültürlerinde genotoksik, mutajenik ve toksik etkilerinin belirlenmesi
The investigations of genotoxic,mutagenic and toxic effects of thimerosal on human lymphocytes cell cultures
- Tez No: 215874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, organik bir civa bileşiği olan Thimerosal'in ve S-9 lu ortamda oluşan metabolitlerinin , insan lenfositleri üzerindeki genotoksik, toksik ve mutajenik etkileri araştırılmıştır. Çalışmada; in vitro Kardeş Kromatid Değişimi (KKD) ve sitokinez blok mikronukleus (MN) teknikleri kullanılmış ayrıca mitotik indeks (MI) ve sitokinez blok hücre proliferasyon indeksi (CBPI) hesaplanmıştır. Sodyum etil civa ve tiosalisilattan oluşan bu bileşik, biyolojik ürünlerde ve aşılarda ; 0.003 - 0,01% (30-100?g/ml) konsantrasyon aralığında bulunmakta ve antibakterial , antifungal olarak kullanılmaktadır. 49,6% sı civadan oluşan Thimerosal vücuda girdikten sonra etil civaya metabolize olmakta ve özellikle beyin ve böbreklerde biriken ve membran ile DNA hasarına neden olan inorganik civaya dönüşmektedir. Bu çalışma için kullanılan kan örnekleri sigara kullanmayan sağlıklı üç erkek bireyden alınmıştır. Doz aralığı aşılardaki miktarı göz önüne alınarak belirlenmiştir. Thimerosal, 100?l lik saf su çözeltisi şeklinde lenfosit kültürlerine eklenmiş ve son konsantrasyonlar; 0,2 ?g/ml 0,4 ?g/ml 0,6 ?g/ml olacak şekilde ayarlanmıştır. Negatif kontrol hücre kültürlerine, 100?l lik saf su, pozitif kontrol hücre kültürlerine ise 2?g/ml lik mitomisin-C yada S-9 kullanılan kültürlere siklofosfamid (cyclophosphamid) (1,4?g/ml) eklenmiştir. Sonuçlar tek yönlü varyans analizinde değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizde SPSS windows 11 post hoc analiz LSD testi uygulanmıştır. Sonuçlar kontrol guruplarıyla kıyaslandığında; KKD ve MN oranı düşerken MI ve CBPI oranı artmıştır. KKD ve MI değerleri S-9 un varlığından etkilenirken MN ve CBPI değerleri etkilenmemiştir. ANAHTAR KELİMELER; Thimerosal , mutajenite, toksisite, mikronukleu
Özet (Çeviri)
In this study, the genotoxic, toxic and mutagenic potential of thimerosal, an organic mercury compound, and the metabolite of thimerosal in cultures with S-9 were investigated in human lymphocyt cells, using Sister Chromatid Exchange (SCE), micro nucleus (MN), mitotic indeks (MI) and Cytokinezis blok cell prolipheration indeks (CBPI). This compound (sodium ethyl mercury-thiosalicylate) is an antibacterial and antifuncal in biological production and vaccines, in concentrations ranging from 0.003 to 0,01% (30-100?g/ml). Thimerosal containings 49,6% mercury weight and realises ethyl mercury as a metabolite. In the body ethylmercury can be converted to the inorganic mercury , which then preferentially accumulats in the kidneys and brain inorganic mercury is known to induce membran and DNA demage. The study was carry out by using blood samples from three healty nonsmoking male donors , aged 25 years. The dose range was selected according to amount in vaccines of thimerosal. Thimerosal was added to cell cultures in 100?l of double-distilled water to final concentrations of 0,2?g/ml 0,4 ?g/ml 0,6 ?g/ml. Negative control cell cultures received 100?l of water without thimerosal. Mitomycin C (2?g/ml) or cyclophosphamide for culture with S-9 (1,4?g/ml) was used as a positive control. Data were compared by one-way variance analysis. Statistical analysis was performed using the SPSS for Windows 11 package program post hoc analysis was performed by lest significant difference (LSD) test. The results of the frequency of SCE , MN, and the values MI and CBPI for each dose and control groups are compaired. All doses of Thimerosal caused the increase in the frequency of SCE,MN, and a decrease in the frequency of MI, CBPI. Values of SCE and MI were affected from S-9 and values of MN CBPI were not affected from S-9. KEY WORDS; Thimerosal, mutagenity, toxicity, micronucleus