Veteriner aşılarda koruyucu olarak kullanılan thiomersal (thımerosal) seviyelerinin spektrofotometrik yöntemle tespiti ve validasyonu
Determination and validation of thiomersal (thimerosal) levels used as a preservative in veterinary vaccines by spectrophotometric method
- Tez No: 861135
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmada su bazlı veteriner aşılarda koruyucu madde olarak kullanılan thiomersal miktarının; hızlı, basit, duyarlı, ekonomik ve düşük hacimlerle çalışma imkânı sağlayan, spektrofotometrik bir yöntemle tespit edilebilmesi ve Türkiye'de veteriner sahada kullanılan bu aşıların thiomersal miktarlarının uluslararası kabul gören seviyeye uygun olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kabul görmüş metotlardan faydalanılarak metot çalışması yapıldı. Araştırmada kullanılan aşılar Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü Biyolojik Ürün Kontrol Bölümüne satış izni esaslı analizleri yapılmak üzere gelen, su bazlı, farklı hayvan türlerine yönelik, farklı dozaj formlu ve farklı marka aşılardan temin edildi. Bulgular: Spektrofotometrik metodun validasyonu sonucunda; LOD: 6 mg/l, LOQ: 19 mg/l, r²: ≥0,99, geri kazanımı %88–108, 50 mg/l için tekrarlanabilirlik RSD'si %2,7, tekrar üretilebilirlik RSD'si %4,7, ve ölçüm belirsizliği ise ± %10 olarak bulundu. Farklı 38 adet su bazlı veteriner aşının analizlerinde 20 mg/l ile 136 mg/l arasında thiomersal değerleri tespit edildi. Sonuç: Düzenlenen ve validasyonu yapılan metodun seçici, doğrusal, tekrarlanabilir, tekrar üretilebilir ve sağlam olduğu görüldü. Analizleri yapılan su bazlı veteriner aşılarının içindeki thiomersal miktarının uluslararası kabul gören limite uygun olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the amount of thiomersal used as a preservative in water-based veterinary vaccines with a fast, simple, sensitive and economic spectrophotometric method that allows working with small volumes and to determine whether thiomersal amounts of these vaccines used in the veterinary field in Turkey comply with the internationally accepted levels. Material and Methods: A method study was conducted using standardized methods. The vaccines used in this study were water-based vaccines for different animal species, with different dosage forms and different brands, which were submitted to Bornova Veterinary Control Institute/Biological Products Control Department for analyses in order to issue a sales permit. Results: Validation of the spectrophotometric method yielded the following data; LOD: 6 mg/l, LOQ: 19 mg/l, r²: ≥0,99, recovery %88–108, for 50 mg/l repeatability RSD %2,7, reproducibility RSD %4,7, and measurement uncertainty ± %10. As a result of the analyses of these 38 different water based vaccines, thiomersal values were found to be between 20 mg/l and 136 mg/l. Conclusion: The modified and validated method was found to be selective, linear, repeatable, reproducible and robust. It was concluded that the amount of thiomersal in the water-based veterinary vaccines studied was in compliance with the internationally accepted limit.