İdeal olmayan sınır şartlarına sahip şerit titreşimleri
String vibrations having non-ideal boundary conditions
- Tez No: 215909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, eksenel hareketli şeritin nonlineer titreşimleri incelenmiştir. Uçlardaki mesnetler arasında küçük deplasmanlara izin veren ideal olmayan bir mesnet vardır. Hamilton Prensibi kullanılarak nonlineer hareket denklemleri ve sınır şartları çıkarılmıştır. Bu denklemler ve sınır şartları boyutsuzlaştırılmıştır. Böylece denklemlerin geometrik yapıya ve malzeme özelliklerine olan bağımlılıkları ortadan kaldırılmıştır. Bir perturbasyon tekniği olan Çok Zaman Ölçekli metot kullanılmıştır. Eksenel hareketi modellemede harmonik değişen bir hız fonksiyonu seçilmiştir. Sürekli ortam olan şerit iki bölge halinde incelenmiştir. Zorlama frekansı W'nın; üç farklı durumu için titreşim yapıları incelenmiştir. Bu üç durum için kararlılık analizleri yapılmıştır ve temel parametrik rezonans durumu için kararlılık sınırları tespit edilmiştir. Böylece ideal olmayan sınır şartları ile ideal şartlar arasında ki farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nonlinear vibrations of an axially moving string are investigated. There is a non-ideal support between the opposite sides which lets small displacements. Nonlinear equations of motion and boundary conditions are derived using Hamilton?s Principle. Equations of motion and boundary conditions are converted to nondimensional form. Thus equations become independent from geometry and material properties. Method of Multiple Scales, a perturbation technique, is used. A harmonically varying velocity function is chosen for modelling the axial movement. String as a coutinuous medium is investigated in two regions. Vibrations are investigated for three different cases of the excitation frequency W. Stability analysis is done for those three cases and stability boundaries are determined for principle paremetric resonance case. Thus, differences between ideal and non-ideal boundary conditions are investigated.