İlköğretim bilgisayar derslerinde web tabanlı eğitimin öğrenci başarı düzeyine etkisi
The effect of web-based education on the achievement level of computer course at primary level
- Tez No: 215943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, web tabanlı powerpoint eğitiminin, ilköğretim okulu öğrencilerinin başarı düzeyine etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için Powerpoint 2003 programı içerikli bir web tabanlı eğitim materyali geliştirilmiş ve 20 soruluk bir test hazırlanmıştır. Bu test 80 ilköğretim öğrencisi üzerinde ön-test olarak uygulanmış ardından eğitim verilmiştir. Bu grup araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Eğitim tamamlandıktan sonra ise son-test uygulanmıştır. Araştırmanın bir diğer amacı ise, üretilen eğitim materyalinin ISO-9241 standartlarına göre kalitesini araştırmaktır. Bu amaçla Xerox'un Kullanılabilirlik Anketi (öğrencilerin seviyesine uygun bir dille) uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, gerçekleştirilen eğitimin öğrencilerin başlangıçtaki bilgi seviyelerine göre başarı düzeyinde artış sağladığı saptanmıştır. Kullanılan öğretim materyalinin ?kullanılabilirlik testi? sonuçlarına da tezde ayrıntılı olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explore whether web-based power point education is suitable for primary school students. To accomplish this aim a web-based Powerpoint 2003 education material is developed and a questionnaire which consists of 20 questions is prepared. This questionnaire is applied to 80 primary school students as a preliminary test and after the test students are given education. These students formed the sample group of the research. A final test is applied after the education has been completed. Another aim of the research is to find out the quality level of the education material according to the standards of ISO ? 9421. For this reason Xerox?s Usability Quaestionnaire, which is modified according to student level, is applied. As a result of this research it is found that education increased students? achievement level compared to the begginning level. ?The usability test? results of the education material are also discussed in detail in the thesis.