Boron removal from reverse osmosis desalination seawater by ion exchange optimization studies
İyon değiştirme yöntemiyle ters ozmos süzüntüsünden bor giderimi-optimizasyon çalışmaları
  1. Tez No: 215965
  2. Yazar: ÖZLEM KIRMIZISAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ters ozmos desalinasyon prosesi, deniz suyundan içme suyu üretmek için güvenilir ve etkin bir yöntemdir. Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği düzenlemelere göre, içme suyundaki bor konsantrasyonu 0.5 mg/L yi geçmemelidir. Bu değer hali hazırda işletilmekte olan ters ozmos tesisleri için ulaşılması çok zor bir değerdir. Bu nedenle deniz suyu ters ozmos süzüntüsünden borun ikinci bir ayırma prosesi yardımıyla uzaklaştırılması gerekmektedir.Bu çalışmada, borun farklı çözeltilerden; model bor çözeltisi (2ppm) ve doğal deniz suyundan elde edilmiş ters ozmos çıkış suyundan, şelatlayıcı, ticari reçineler (Diaion CRB 02 ve Dowex-XUS 43594.00) yardımıyla uzaklaştırılması incelenmiştir.Çalışmalar; kesikli yöntemle gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmalarda, optimum reçine miktarı, kinetik testler ve sorpsiyon-sıyırma deneyleri yapılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen verilerle;?Reçinelerin kesikli çalışma performansları,?Reçinelerin kinetik performansları,oSıcaklığın bor uzaklaştırma üzerine etkisi (25°C, 30°C ve 35°C)oTanecik boyutunun bor uzaklaştırma üzerine etkisi (0.355-0.500 mm ve 45-125 µm),oKarıştırma hızının bor uzaklaştırma üzerine etkisi (200 RPM, 250 RPM ve 300 RPM)?Adsorpsiyon izotermleri (Freundlich ve Langmuir),?İyon değiştirme kinetik basamakları,?İyon değiştirme hızı tayin basamakları (Sonsuz Çözelti Hacmi ve Reaksiyona Girmemiş Çekirdek Modelleri)?Ters osmos süzüntüsünün kinetik performansı,?Reçinelerin sorpsiyon-sıyırma performansıincelenmiştir. Bu çalışmaların ışığında iyon değiştirme denemeleri yapılmış ve bu yöntemle sürekli ve etkin bir bor uzaklaştırması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reverse osmosis (RO) membrane desalination process is an efficient and reliable technology for the production of drinking water from seawater. According to the WHO regulations, the boron concentration should be lower than 0.5 mg/L in drinking water. In the literature it was reported that, the concentration limit of boron in drinking water is very low for conventional reverse osmosis desalination plants equipped with commercially available membranes. Therefore, more efficient separation technologies are needed for boron removal.In this study, removal of boron from different solutions (model B Solution and model RO permeate with two commercial chelating resins (Diaion CRB 02 and Dowex-XUS 43594.00) was studied.Experiments were performed with two different methods; batch studies and sorption-elution studies.According to these studies:?Effect of particle sizes on boron removal (0.355-0.500 mm ve 45-125 µm),?Adsorption isotherms (Freundlich and Langmuir),?Kinetic performances of the resins,?Effect of the boron concentration on kinetic performances of resins with Model B Solution,?Effect of the boron concentration on kinetic performances of resins with RO permeate.?Sorption kinetic orders,?Rate determining steps of the sorption (Infinite Solution and Unreacted Core Models)were investigated. Efficient and continuous boron removal was achieved by hybrid process with the guiding of the obtained results.