Düşük enerjilerle implante edilmiş ISO 5832-2 grade-4 titanyum numunelerinde osteoblast ve fibroblast hücre tutunmasının in vitro ortamlarda incelenmesi
Analysis of osteoblast and fiboblast cell attachment on ISO 5832-2 grade-4 titanium samples in vitro with low energy
- Tez No: 215966
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTRAHAN, PROF. DR. İSMET DELİLOĞLU GÜRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kimyasal-fiziksel özellikleri ve göstermiş olduğu yüksek biyouyumluluk özellikleri nedeniyle titanyum, implant materyali olarak en fazla kullanılan biyomalzemedir. Fakat, günümüzde zirkonyum metalinin, zirkonyum oksit, alüminyum oksit, hidroksiapatit gibi biyoseramiklerin ya doğrudan ya da titanyum gibi biyouyumlu malzemeler üzerine kaplama veya lazerle uygulanan çeşitli stabilizasyon işlemleri neticesinde kullanımları, titanyum malzemesine alternatif olarak sunulmaktadır. Literatürde bu farklı tipteki malzemeler üzerinde fibroblast ve osteoblast hücre tutunumları incelenmektedir. Ülkemizde de yurt dışından ithal edilen estetik ve prostetik tedavilerde kullanılan zirkonyum ve zirkonyum oksit kaplanmış, doku dostu, aşınma ve korozyona karşı yüksek dirençli olarak bilinen birçok ürün kullanılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, kaplamalara göre üstün özellikleri sahip ve son yılların en önemli yüzey teknolojilerinden biri olan MEVVA İyon İmplantasyon teknolojisini kullanarak iyon implantasyonu yapılmış yüzeylerin osteoblast ve fibroblast hücre tutunmalarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, iyon implantasyonu yapılacak malzeme olarak diş hekimliğinde en çok kullanılan titanyum malzemesi seçilmiştir. İmplantasyonu yapılacak element olarak %100 doku uyumlu olarak bilinen zirkonyum kullanılmıştır. Bu çalışmada, ?ISO 5832-2 Grade 4? titanyum numuneler üzerinde osteoblast ve fibroblast hücre tutunumları in vitro ortamda yüzey pürüzlülüğü ve iyon implantasyonu yüzey modifikasyonu açısından karşılaştırmalı olarak incelemeye tabi tutulmuştur. Testler Ege Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Biyomühendislik Bölümü Hayvan Doku Kültürü Laboratuarı'nda gerçekleştirilmiştir.Bu tez çalışması sonucunda biyouyumluluğu zaten kanıtlanmış olan ?ISO 5832-2 Grade 4? titanyum malzemeye zirkonyum iyon implantasyonu yapıldığı durumda in vitro fibroblast ve osteoblast hücre tutunmalarında artış gözlenmiştir. Ayrıca bu çalışma ile fibroblast ve osteoblast hücrelerinin pürüzlü yüzeylerde daha iyi tutunma gösterdikleri bir kez daha kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Titanium is the most common biomaterial because of it?s chemical-physical and well biocompatibility characteristics. But nowadays the usage of bioceramics like zirconium, zirconia, alumina, hydroxyapatite either directly or by stabilization of these materials on biocompatible materials as titanium with coating or with laser modifications is becoming an alternative to titanium. In literatures the analysis of osteoblast and fibroblast attachment on different kinds of materials is investigated. In our country so many exported zirconium and zirconia coated products known as tissue friend and having high resistance to corrosion are used in aesthetic and prosthetic therapies.The aim of this study is with the help of MEVVA Ion Implantation technology, which is one of the most important surface modification technologies and which has ascendant specifications when compared with coating, investigation of osteoblast and fibroblast attachment on ion implanted surfaces. In the light of this aim, the material for ion implantation is chosen as titanium which is the most common material used dentistry. Zirconium element known as 100% tissue compatible is chosen for creating ions. In this study attachment of osteoblasts and fibroblasts on ?ISO 5832-2 Grade 4? titanium samples is investigated in vitro for comparing the roughnesses and ion implantation surface modification. All studies are realized in Ege University, Faculty of Engineering, Bioengineering Department, Animal Tissue Culture Laboratory.At the end of this sudy, in case of zirconium ion implantation on ?ISO 5832-2 Grade 4? titanium samples known as biocompatible, the increase of in vitro fibroblast and osteoblast cell attachment is observed. Also this thesis has proved the attachment of fibroblast and osteoblast cells on rough surfaces is beter than other surfaces, once again.