Hastane işletmelerinde yönetim ve organizasyon: Devlet hastanelerinde bir inceleme
Hospital management and organization: A study of Turkish state hospitals
- Tez No: 21597
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET HASTANELERDE YÖNETİM VE ORGANİZASYON DEVLET HASTANELERİNDE BÎR İNCELEME Tez Danışmanı Prof.Dr. Hüseyin ÖZGEN Hazırlayan i Azim ÖZTÜRK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİL İM DALI, MASTER TEZİ Bu çalışmanın amacı, ülkemizde sağlık hizmeti üretim birimlerinin en büyük alt sistemleri olan hastane işletmelerinin yönetim ve organizasyon sorunlarının ortaya çıkarılması ve bu konuda alternatif çözüm önerilerinin geliştirilmesidir. Araştırmanın ilk aşamasında iyi bir hastane organizasyonu yapısının geliştirilmesine temel teşkil etmesi bakımından, bir sağlık işletmesi olan hastanelerin; faaliyetleri, organizasyon açısından özellikleri, modern işletmecilik anlayışı çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca, en azından örnek teşkil etmesi bakımından hastane işletmeciliğinin gelişmiş olduğu ülkelerdeki hastane organizasyonları da incelenmiştir. ikinci aşamada, hastanelerdeki yönetim ve organizasyon sorunlarını ortaya çıkarmak ve somutlaştırmak amacıyla, anket yöntemi kullanılarak uygulamalı bir inceleme yapılmıştır. Uygulama, ülkemizdeki tüm hastanelerin sayı bakımından */.64'ünü, kadro yatağı açısından“/.52'sini oluşturan, dolayısıyla çoğunluğu teşkil etmesi bakımından Devlet Hastanelerinde yapılmıştır. Sonuçta, söz konusu hastanelerde verimlilik oranının ”/.55 gibi düşük bir düzeyde bulunmasındaki en önemli etmenin, bu işletmelerdeki yönetim faaliyetlerinin,“modern işletmecilik ilke ve esasları”na göre yapılmıyor olmasından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. üçüncü aşamada, iyi bir hastane organizasyonunun oluşturulmasında etkili olan faktörler, ABD, İngiltere ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerdeki hastane organizasyon yapıları ve uygulamada elde edilen bulgular dikkate alınarak, ülkemizdeki Devlet Hastanelerinin mevcut organizasyon yapısının yeniden düzenlenmesine çalışılmış ve bir model önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT HOSPITAL MANAGEMENT AND ORGANIZATIONS A STUDY OF TURKISH STATE HOSPITALS SUPERVISOR t Prof. Dr. Hüseyin ÖZGEN PREPARED BY i Azim ÖZTURK ÇUKUROVA UNIVERSITY INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES DEPARTMENT OF BUSINESS, M.S. THESIS The objective of this study is to investigate the administrative and organizational problems in hospitals which make up the largest sub-system of the health services production in our country. In the first stage of the study, the activities and organisational characteristics of hospitals Are examined within the frame of modern management systems so as to improve their organizational structure. In addition, the countries, where the hospital management is highly developed, are studied in order to provide at least examples for our country. In the second stage, a survey of the Turkish State Hospitals is conducted. It covered 64% of the hospitals and 527. of the hospital beds in the country; therefore, the sample was sufficiently large. The results showed that the hospitals investigated used only 557. of their bed capacity. For such a low bed-capacity-use, the most important factor was the absence of modern management methods. In the third stage, it was attempted to propose recommendations to reorganize the current hospital organization in the country in the light of the modern hospital management methods.