Kamu hastanelerinde malzeme yönetimi
Material management in public hospitals
  1. Tez No: 438554
  2. Yazar: MÜMİNE EDA GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiye paralel olarak sağlık işletmelerinde daha fazla denetim ve kontrol güdüsü, organizasyon yapılarında ve işleyiş şekillerinde değişimi gerektirmiştir. Sağlık işletmelerinde kaliteli hizmet sunumunda verimlilik, etkinlik ve yaygınlık açısından toplam maliyetler içerisinde yoğun sermaye gerektiren malzeme yönetimi; işletme yönetimi açısından önemli bir departmandır. Bu çalışmada tarihçi metot ve kaynak taraması tekniği esas alınmıştır. Yeniden yapılanma sürecindeki kamu hastanelerinde malzeme yönetim süreci, bu süreçteki etkenleri bütüncül bir yapı içinde ele almayı gerektirmektedir. Sağlık tesislerinde rasyonel işleyen bir malzeme yönetimi; elde var olan kısıtlı kaynakların optimum kullanımını, eksiklik ve bozulmaların yarattığı olumsuz sonuçların en aza indirilmesini sağlamaktadır. Sağlık işletmelerinde mali etkinlik konusundaki kaygıların gittikçe önem kazandığı günümüzde malzeme yönetimi ayrı bir uzmanlık alanı olarak önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays in parallel to the technological improvements health institutions require some changes about auditing, structure of organization and procesing shapes. The material management is an important component of business management process in order to increase the quality, effectiveness and homogeneity of health services. This thesis study bases on historical methods and literature review technicals. The process of material renewal management in public hospitals and steps involving in the process are considered as a whole. In order to have an effective material management in the health facilities, the limited resources are opmitized and missing and broken equipment affecting the process are minimized. Under the considerations of resource optimization and budgets the material management in health institutions became an important single topic worth to explore.