Türkiye kamu hastanelerinin web siteleri üzerinden organizasyon şemaları analizi, Sivil Savunma ve Afet Planlama birimlerinin durum değerlendirmesi
Over web sites organization chart analysis of public hospitals in Turkey, situation assessment of Civil Defense and Disaster Planning unit
  1. Tez No: 727520
  2. Yazar: ERCAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZELKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Örgüt veya işletmelerin kurumsallaşma süreçlerinin bir sonucu ve gelinen noktanın göstergelerinden birisi de Yönetim Organizasyon Şemalarıdır. Organizasyon şemaları, işletme veya örgütün temel işlevlerinin yanı sıra, diğer fonksiyonlarının hiyerarşik düzendeki yerini gösterir. Kamu hastaneleri açısından organizasyon şemalarının varlığı ve içerik düzeni önemli bir kalite göstergesidir. Sağlıkta Kalite Standartları (SKS) Türkiye'deki bütün sağlık kurumlarını bağlayan temel değerlendirme kaynaklarından birisidir. Bu çalışmada, kamu hastanelerinin web sitelerinde SKS gereği yayınlamak zorunda oldukları Organizasyon Şemalarının genel değerlendirmesi ile Sivil Savunma ve Afet Planlama birimlerinin mevzuata uygunluğunu irdeleyen ayrıntılı inceleme yapılacaktır. Değerlendirmelerde temel dayanaklar, SKS Hastane 6.1, Sivil Savunma ve Afet Planlama mevzuatıdır. Tezin çalışma evreni olan 741 kamu hastanesinden, 100 yatak ve üzerine sahip bulunan 357 hastanenin web sitelerine erişilmiş ve organizasyon şemaları kayıt edilmiştir. 357 hastanenin 26'sında organizasyon şeması bulunmadığı için çalışma dışında kalmıştır. Temel istatistik inceleme frekans dağılımı ve yüzdelik oranlar ile yapılmıştır. Bazı değerlerin çapraz karşılaştırmaları yapılarak aralarında anlamlı bir bağlantı olup olmadığına bakılmıştır. Aynı mevzuata tabi olunmasına rağmen kurumlar arasında çok farklı şemaların oluştuğu, genelde kalite standartlarını karşılamadığı görülmüştür. Tıpkı web sitelerinin tasarımında olduğu gibi Organizasyon Şemalarının da standart bir yapıda dağıtılması gerektiği araştırma sonuçlarından birisidir. Sivil Savunma ve Afet Planlama Birimlerinin de genellikle mevzuata uygunsuz yapılandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the results of the institutionalization processes of the organization or businesses and one of the indicators of the point reached is the Management Organization Charts. Organization charts show the basic functions of the business or organization, as well as the place of other functions in the hierarchical order. The existence of organizational charts and content order is an important quality indicator for public hospitals. Quality Standards in Health (QSH) is one of the main evaluation resources connecting all health institutions in Turkey. In this study, a detailed examination will be made that examines the general evaluation of the Organization Charts that public hospitals have to publish on their websites as per SKS, and the compliance of the Civil Defense and Disaster Planning units with the legislation. The main bases in the evaluations are SKS Hospital 6.1, Civil Defense and Disaster Planning legislation. The websites of 357 hospitals with 100 beds or more out of 741 public hospitals, which are the study universe of the thesis, were accessed and their organizational charts were recorded. Since 26 of 357 hospitals did not have an organizational chart, they were excluded from the study. Basic statistical analysis was made with frequency distribution and percentages. Cross-comparisons of some values were made to see if there was a significant correlation between them. Despite being subject to the same legislation, it has been observed that there are very different schemes between institutions and generally do not meet quality standards. It is one of the research results that Organization Charts should be distributed in a standard structure, just like in the design of websites. It has been determined that the Civil Defense and Disaster Planning Units are generally structured inconsistently with the legislation.