Hastanelerde tıbbi malzeme alımında karşılaşılan güçlükler, yönetici bakış açısı
The difficulties faced in the hospitals during the purchase of medical supplies, administrative point of view
- Tez No: 475843
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çok eski yıllardan bu yana insanların yaşamında önemli bir yer teşkil eden hastaneler, içerisinde birden çok birimi bir arada bulundurması sebebiyle karmaşık organizasyona sahiptirler. Bu birimler içerisinde yer alan Satınalma Fonksiyonu; gerek bir hizmet işletmesi olarak Devlet Hastanelerinde, gerekse bir ticaret işletmesi olarak da nitelendirebileceğimiz Özel Hastanelerde kurumun Can damarı olarak da ifade edilebilmektedir. Hastanelerin bütçesinde bir problemle karşılaşmamaları ve hizmeti en iyi şekilde verebilmeleri; Satın alma Biriminin düzgün çalıştığı ölçüde sağlanabilmektedir. Hastaneler için bu derece önemli bir konu olan satın alma işlemlerinde; Satın alma personelinin bilgi ve tecrübe eksikliği, tedarikçilerin etkin çalışmaması ve sağlık çalışanlarının yetersizliği gibi birçok problemle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu çalışmada İzmir ili dâhilinde, bir devlet hastanesi ve bir özel hastanenin yöneticileri ile“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Tekniği”ile uygulanmış ve satınalmalarda genel anlamda karşılaşılan sorunlar hakkında daha önce hazırlanmış olan 17 adet soru sorulmuştur. Bu görüşmeden elde edilen bilgiler neticesinde satınalmalarda karşılaşılan güçlüklerin; devlet hastanesi ve özel hastane bünyesindeki etkilerinin mukayese ve karşılaştırılmaları yapılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since very ancient times an important place in people's lives at the hospital, which is within and complex organization has a combination of multiple units. These units within the purchasing function as a business service public hospitals, private hospitals and the institution which we can describe as a trading enterprise can be expressed as vessel. The best way to face a problem in the budget should deliver in hospitals, and service; to the extent that the purchasing unit is functioning properly can be provided. For hospitals, this film is extremely important in the process of buying, purchasing, lack of knowledge and experience of the personnel, suppliers and it does not work effectively, such as lack of health workers can be faced with many problems. In this study, managers of a public hospital and a private hospital within the province of Izmir, semi-structured interview technique applied to problems which you have prepared 17 questions were asked about before and acquisitions in general. Difficulties encountered in acquisitions as a result of information obtained from this meeting; the state hospitals and private hospitals, on-site comparison and the comparison made of the effects were reviewed and evaluated.