Marmara gölü (Manisa) kuş türleri populasyonlarının tespiti ve alanı etkileyen çevresel faktörlerin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Researches on the determination of ornithofauna of and environmental factors affecting Marmara lake (Manisa, Turkey)
- Tez No: 215984
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SIKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada, Marmara Gölü (Manisa)'nde barınan, beslenen ve kuluçkaya yatan kuş türlerinin tespit edilmesi ve alan üzerinde etkili olan çevresel faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Marmara Gölü'ndeki araştırmalarımız ilk defa 2007 yılı kasım ayında yapılan arazi çalışması ile başlamış ve 2008 yılı şubat-haziran ayları arasında sürdürülen düzenli gözlemler ile sonuçlanmıştır. Kışın yapılan düzenli gözlemler neticesinde alanda kışladığı belirlenen su kuşlarına ait kışlama dağılım haritaları yanında, üreme döneminde gerçekleştirilen atlas metodolojisi ile de alanda ürediğine dair bulgular elde edilen türlere ait üreme haritaları oluşturulmuştur. Bununla birlikte, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla alanın sayısal haritaları oluşturulmuş ve bu sayısal haritalara alanda bulunan temel habitatlar işlenmiştir.Marmara Gölü'nde tamamlanan çalışmalar sonucunda 15 Ordo ve 42 Familya'ya ait toplam 144 kuş türü saptanmıştır. Bu türlerden 59'unun ürediğine dair bulgular elde edilmiştir. Çalışmalarımız sırasında alanı olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerin kuraklık ve doğal sulak alan ekosisteminin tarım alanlarına dönüştürülmesi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to identify breeding, wintering and migration status of birds species in Marmara Lake in Manisa Province located in Western Turkey.Wintering bird species and their distributions were determined using regular based observations during winter time, breeding bird species and their distributions were determined using Breeding Bird Survey (BBS) ? Atlas Methodology and EBCC Breeding Codes. The data collected and put into a computer based spread sheet and distribution maps and habitat classifications were prepared using variety of satellite images and GIS technology. Also during our field studies observations were made to identify environmental factors affecting the area.In our study, 144 bird species belonging to 42 Families and 15 Ordo were determined. Out of 144, 59 bird species were identified as breeders. During our studies drought and habitat alterations from natural wetland ecosystems into farmland were determined to be the main environmental negative factors affecting the lake.