Bazı aromatik bitkilerin in vitro rumen fermantasyonu üzerine etkileri
The effects of some aromatics plants on in vitro rumen fermantation
- Tez No: 215998
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, uzun yıllardır insan beslenmesinde ve tıpta kullanılan aromatik bitkilerin rumen fermantasyonu üzerine etkilerini belirlemektir. Bunun için aromatik bitkilerden kekik (Origanum onites L), biberiye (Rosmarinus officinalis L.), yalancı karabiber (Schinus molle L.), hayıt (Vitex agnus castus L.), karabiber (Piper nigrum), kimyon (Cuminum cyminum L.), Anadolu adaçayı (Salvia triloba,syn:Salvia fruticosa L.) ve acı kırmızı biber (Capsicum annum L.) ile yem materyali olarak pamuk tohumu küspesi (PTK), çayır kuru otu (ÇKO) ve arpa kullanılmıştır. İnkubasyon için her bir yem ham maddesine kuru madde temelinde %0, 1, 2, 3, 4, 5 düzeyinde aromatik bitki karıştırılarak örnekler oluşturulmuştur. İnkübasyon için gerekli rumen sıvıları iki adet rumen fistüllü koçtan alınmıştır. Aromatik bitkiler, yemler ve örnekler Hohenheim Futterwerter Test (HFT) yöntemine göre in vitro koşullarda 24 saatlik inkübasyona bırakılmıştır. İnkubasyon sonrası her aromatik bitki ve yem ham maddesi için en iyi ve en kötü gaz oluşum (GO) miktarına sahip örnekler ikinci bir 24 saatlik inkübasyona alınmıştır.Toplam gaz oluşum miktarları birinci ve ikinci inkubasyonda 2., 4., 8., 12. ve 24. saatlerde ölçülmüştür. Aromatik bitki, yem ve örneklerde 24. saatteki toplam gaz oluşumuna göre organik maddelerin sindirim derecesi (OMSD), metabolik enerji (ME) içerikleri ve aromatik bitkiler ile yemlerin ham besin madde içerikleri belirlenmiştir. İkinci inkübasyon sonunda rumen sıvısının pH'sı, uçucu yağ asitleri ve amonyak konsantrasyonları saptanmıştır.Aromatik bitkiler organik maddelerin sindirimini ve metabolik enerji içeriklerini önemli düzeyde etkilemiştir (P ? 0.01). Söz konusu bitkiler PTK ve ÇKO'nun GO miktarını, OMSD ve ME içeriklerini farklı şekilde etkilerken arpanın GO miktarını, OMSD ve ME içeriklerini düşürmüştür (P ? 0.01). Yemlere aromatik bitkilerin eklenmesi rumen pH'sını artırmış, %3 hayıt içeren ÇKO, %1 karabiber içeren ÇKO dışında izo-bütirik asit, %5 adaçayı içeren ÇKO dışında izo-valerik asit konsantrasyonlarını düşürmüştür. Araştırmada kullanılan tüm aromatik bitkiler rumende oluşan NH3-N konsantrasyonlarını düşürmüştür. Bu etki aromatik bitki düzeyi arttıkça daha da belirginleşmiştir.Örneklerin gaz oluşum düzeyleri birinci ve ikinci inkubasyonda farklı olmuştur. Bu bulgular inkubasyonda kullanılan rumen sıvısındaki mikrobiyal aktiviteden ya da aromatik bitkilerin ve yemlerin uzun süre derin dondurucuda saklanmasından ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle, sonuçlar hakkında kesin bir karara varabilmek için daha ayrıntılı çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of some aromatic plants which have been used in human nutrition and medicine for along time on in vitro rumen fermentation. For this purpose, oregano (Origanum onites L.), rosemary (Rosmarinus officinalis L.), pepper molle (Schinus molle L), vitex (Vitex agnus castus L.), black pepper (Piper nigrum), cummin (Cuminum cyminum L.), Anatolian sage (Salvia triloba, Syn: Salvia fruticosa L.), red pepper (Capsicum annum L.) and cotton seed meal, dry timoty grass, barley were used as aromatic plants and feed materials. For the incubation, samples were prepared adding 0, 1, 2, 3, 4 and 5 % levels of aromatic plants to feed materials based on dry matter basis. Rumen fluid was taken from two fistulated rams for the incubation. Aromatic plants, feeds and samples were incubated according to the Hohenheimer Futtertest (HFT) for 24 h. At the end of the first incubation, the samples had the lowest and the highest total gas production for each aromatic plant and feed were taken to second 24h incubation.The total gas productions were recorded at 2, 4, 8, 12 and 24 h of the first and second incubations. The digestibility of organic matter and metabolizable energy of the aromatic plants, feeds and samples (containing feed and aromatic plants) were determined by the total gas production at 24 h incubation and chemical composition of the aromatic plants and feeds.