Organik domates yetiştiriciliğinde kök-ur nematodları (Meloidogyne spp.)'na karşı savaş yöntemleri üzerine araştırmalar
Investigations on the control methods of root knot nematodes (Meloidogyne spp.) in organic tomato production
  1. Tez No: 216000
  2. Yazar: ONUR DURA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP KAŞKAVALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, 2007?2008 yıllarında Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümüne ait organik tarım serasında sera denemesi şeklinde 6 karakter ve 4 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. Çalışmanın ana materyalini organik tarım serası topraklarında bulunan değişik dönemdeki kök-ur nematodu bireyleri ile Beaufort anacı üzerine aşılı veya aşısız Gökçe domates çeşidine ait bitkiler Ricinus communis L. (Euphorbiaceae) (hint yağı) bitkisinin yaprakları ve meyveleri, Brassica olerace var. italica L. (Curciferae) (brokoli) bitkisinin kök ve toprak üstü kısımları ve Tagetes erecta L. (Asteraceae) (kadife çiçeği) bitkileri oluşturmuştur. Uygulama karakterleri, nematisidal etkiye sahip oldukları düşünülen üç farklı bitkinin farklı kısımlarının uygulanması, fiziksel savaş yöntemlerinden solarizasyon uygulaması, nematodlara karşı dayanıklı olduğu bilinen aşılı fide kullanımı ve nematodlu pozitif kontrolden oluşmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, hint yağı, kadife çiçeği ve aşılı fide deneme karakterlerinin tümünün kontrolle kıyaslandığında daha düşük ur skala değerlerine sahip oldukları ve istatistiki olarak (P ? 0,05) farklı grupta yer aldıkları saptanmıştır. Uygulamalar içinde en düşük ur skala değeri, aşılı fide (1,90 ± 0,19) deneme karakterinde saptanmış olup, en etkili uygulama olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, deneme sonunda topraktaki 2. dönem kök-ur nematodu larva sayıları açısından yapılan değerlendirmede, aşılı fide ve hint yağı bitkisinin (yaprak+meyve) uygulandığı karakterlerde toprakta çok düşük sayılarda 2. dönem kök-ur nematodu larvası saptanmış ve bu uygulamalarda pozitif kontrolden istatistiki olarak farklı grupta yer almıştır. Bitki boyu, yaprak sayısı, kök gelişim skalası, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı ve parsel verim değeri gibi bitki gelişim kriterleri açısından da aşılı fide ve hint yağı bitkisi uygulamalarındaki domates bitkileri kontrol bitkilerine kıyasla daha iyi bir gelişmeye sahip olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during 2007-2008 in greenhouse conditions according to randomized block parcel design with four replicates and six characters in the organic agriculture greenhouses of Horticulture Department, Agricultural Faculty, Ege University. The main material of experiment consisted of the individuals of root-knot nematode (Meloidogyne spp.) at different age found in the soils from the organic agriculture greenhouses, tomato plants of Gökçe cv grafted on Beaufort or nongrafted, the leaves and fruits of Ricinus communis L. (Euphorbiaceae) (castor oil plant), whole plants of Brassica olerace var. italica L. (Cruciferae) (broccoli) and Tagetes erecta L. (Asteraceae) (American marigold) plants. The characters consisted of the treatment of the plant parts as thought with nematicidal effects of mentioned above, soil solarization treatments, the using of grafting seedlings known as resistant against to root-knot nematodes and positive control with nematode. According to the findings obtained this experiment, it was determined that the all plant material treatments (castor oil plant, American marigold and grafting seedlings) have less gall index value and placed statistically (P ? 0,05) in different group compared with positive control. The least gall index value was determined in the characters of grafting seedlings (1,90 ± 0,19), and evaluated as the most effective treatment. Besides this, in the evaluation done at the end of this experiment in terms of the numbers of second stage juvenile of root-knot nematodes in the soil, there were less numbers of second stage juvenile of root-knot nematodes in the soils of grafting seedlings and castor oil plant characters and placed statistically (P ? 0,05) in different group compared with positive control treatments. In terms of plant growth characters such as plant height, compound leaves, root growth scale and fresh root weight, it was evaluated that the tomato plants in the grafting and castor oil plant treatments have got the better growth than the positive control tomato plants.