Synthesis of polymer-clay nanocomposite
Polimer-kil nanokompozitinin sentezi
  1. Tez No: 216009
  2. Yazar: ZÜLEYHA YENİCE
  3. Danışmanlar: DR. AYHAN ORAL, PROF. DR. ÇETİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezdeki amaç öncelikle atom transfer radikal polimerizasyon (ATRP) yöntemi ile polimer-kil nanokompozit sentezidir. Bunun için iki fonksyonlu bir başlatıcı sentezlenmiştir. Başlatıcının içerdiği fonksiyonel guruplardan biri kuaterner amonyum tuzu ve diğeri ATRP başlatıcısı olan alkil halojenürdür. Bu başlatıcı ile hem montmorillonitin (kullandığımız kil) modifikasyonu hem de polimerleşme reaksiyonu gerçekleştirilmiştir.ATRP başlatıcısı montmorillonitin tabakalar arası boşluğuna sokuldu. Bu durumda polimerleşme tabakalar arasında yürütüldü, polimer zincirleri arttı ve kil tabakalarını dağıtmaya başladı, tabakaları açılmış ve dağılmış nanokompozit elde edildi. Stiren-kil nanokompoziti ; in situ ATRP polimerleşme yöntemiyle, kil partiküllerinin silikat galerilerinin arasına tutturulan başlatıcı ile sentezlendi. Polimerleşme reaksiyonu 110 santigrat derecelik yağ banyosunda, sentezlenmiş olduğumuz ATRP başlatıcısı ile CuBr katalizörlüğünde ve 2, 2'-bipyridyl ligandı eşliğinde gerçekleştirildi. Ürünler FT-IR, H ve C NMR, TEM ve XRD ve TGA yardımıyla karekterize edildi.
Özet (Çeviri)
Polymer-clay nanocomposites constitute a new class of materials in which the polymer matrix is reinforced by uniformly dispersed inorganic particles (usually 10 wt. per cent or less) having at least one dimension in the nanometer scale. The polystyrene-clay nanocomposite (PS-clay) was synthesized by in situ atom transfer radical polymerization (ATRP). The in situ technique follows a two-step process: ion-exchange of the clay to make it hydrophobic, and polymerization after dispersing the functionalized clay in the monomer.An ATRP initiator, consisting of a quaternary ammonium salt moiety and an ATRP-initiator moiety, was synthesized and intercalated into the interlayer spacings of the layered silicate Montmorillonite (MMT). ATRP of styrene with Cu(I)Br , 2, 2?-bipyridyl (bpy) complex (was used as ligand) catalysts with the initiator-modified silicate afforded homopolymers with predictable molecular weights and low polydispersities, both characteristics of living radical polymerization. The polystyrene nanocomposites contained both intercalated and exfoliated silicate structures.The products were characterized via FT-IR, H-NMR, C NMR TEM, XRD, GPC and TGA.