Yüksek fırın cürufunun kendiliğinden yerleşen betonlara etkileri
The strength properties of self-compacting concrete containing of granulated blast-furnace slag
  1. Tez No: 216059
  2. Yazar: HİDAYET TALHA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANSUR SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, çimento yerine kullanılan Yüksek Fırın Cürufu (YFC) miktarının kendiliğinden yerleşen betonun (KYB) özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Çimento yerine kullanılan farklı oranlarda yüksek fırın cürufu miktarına (%20, 35, ve 50) sahip KYB karışımları yüksek fırın cürufu kullanılmayan şahit bir karışımla karşılaştırılmış ve bu karışımlar için çökme-yayılma, t500, L-kutusu ve V-hunisi işlenebilirlik deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneylerde, karışıma giren agregalardan doğal kum ve çakıl oranları ile özel süper akışkanlaştırıcı miktarı sabit, çimento yerine kullanılan yüksek fırın cürufu oranları değiştirilmiştir. Karışımlar için optimum işlenebilirlik, su/(çimento+YFC) oranı değiştirilerek sağlanmıştır. Üretilen numuneler kalıptan alındıktan sonra 7,28,90 ve 365 gün süreyle 20 0C suda kür edilmiştir. Numuneler üzerinde basınç mukavemeti deneyi yapılmıştır. Deney sonuçlarının analizinden, karışımda çimento yerine kullanılan yüksek fırın cürufu miktarının KYB'un dayanım özellikleri üzerine etkisinin olduğu belirlenmiştir. Sonuçta, yüksek fırın cürufunun maliyet ve hidratasyona olumlu etkisi gibi avantajları da dikkate alındığında, kendiliğinden yerleşen beton karışımlarında çimento yerine %20 ve/veya %35 oranlarında yüksek fırın cürufu kullanılmasının, dayanım özellikleri bakımından daha iyi olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different proportions of granulated blast-furnace slag as replacement of portland cement on strength properties of self-compacting concrete (SCC) was investigated. Slump-flow, t500, V-funnel and L-box tests were achieved for SCCs (%20,%35 and %50) having different proportions of granulated blast-furnace slag as replacement of portland cement (respectively %20, 35 and 50 ). Granulated blast-furnace slag as replacement of portland cement was used as variable only, i.e. aggregates (sand and gravel), cementitious materials and superplasticizer (Chryso) were constant, in all tests. Optimum workability for SCC mixes was obtained by using different water/(cement+fly ash) proportions. In the following day of casting, the specimens were de-moulded and located in standard 20°C water cured for the periods of 7,28,90 and 365 days. At the end of each curing period, a total of 3 specimens were tested for each concrete property. The compressive strength velocity tests were carried out on the cube specimens, whilst the splitting tensile tests were carried out on the cylindrical specimens. It was found that different proportions of granulated blast-furnace slag as replacement of portland cement had an important effect on properties of self-compacting concrete. The results showed that use of %20 and/or %35 granulated blast-furnace slag as replacement of portland cement increased the strength properties of SCC according to other fly ash proportions as replacement of portland cement .