Kendiliğinden yerleşen betonların özellikleri ve uygulamaları
Self-compacting concrete application and properties
- Tez No: 216060
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kendiliğinden yerleşen beton (KYB) özellikle hazır beton sektörü, onarım güçlendirme işleri ve prefabrik inşaat sektörü başta olmak üzere yapıların beton ile ilgili tüm dallarında giderek daha fazla uygulama alanı bulmaktadır. Vibratör gerektirmeden yerleşmesi, yüksek segregasyona sahip oluşu, yüksek dayanım özelliği gibi nedenlerle yüksek performanslı beton üretimine olanak vermektedir.Kendiliğinden yerleşen beton (KYB) kendi ağırlığı ile döküldüğü kalıba yerleşen ve vibratör kullanılmasına gerek duyulmaksızın en sık donatılı bölgelerde ve en dar kesitlerde bile hava boşluğunu dışarı atarak ve sıkışarak istenilen yüzeyde kalıptan çıkan, oldukça akıcı kıvamlı bir betondur. Kendi kendine sıkışma yeteneği sayesinde vibrasyon gerektirmez ve işçilikten ve zamandan tasarruf sağlar. Ayrıca gürültü probleminin ortadan kalkması, şehir merkezlerinde ve özellikle gece beton dökümlerinde üstünlük sağlar. Bu çalışmada, kendiliğinden yerleşen betonun özellikleri, deney yöntemleri ve incelenmiş olup, bazı uygulama örnekleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Self ? Compacting concrete (SSC) is increasingly in use in all arms of constructionespecially in fixed concrete sector, repair-reinforcement activities and prefabricatedconstruction sector. Due to the fact that it needs no vibrator, it has high segregation and resistance; it can lead to the production of high performance concrete.Self Compacting Concrete (SCC) is a highly flow able concrete that consolidates with its own weight, has the capability to be placed and leveled without the need of vibration and fills into structural members of highly congested reinforcement. Owing to its self - consolidating ability, no vibration is required which saves time and labor. In addition, since no vibration is required, noise pollution is mostly eliminated at construction sites, thus SCC has an advantage especially when concreting at night in residential areas. In this work, test methods and quality criteria of SCC were investigated and some applications from Turkey and from the world are present.