Borsa işlemlerinde oyun teorisi kullanımı
Using game theory at stock exchange operations
- Tez No: 216063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Matematik, Economics, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sayısal bilimin bir ürünü olmasına rağmen sosyal bilimlerde sıklıkla kullanılan oyun teorisinin genel amacı, rakiplerin birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışırken geliştirdikleri stratejilerin ve bu stratejileri geliştirirken kullandıkları yöntemlerin incelenmesidir. Ekonomi dalında ve özellikle borsada, oyuncu olarak hisse sahipleri, oyun olarak da devamlı surette bu hisse senetlerinin el değiştirmesi göz önüne alındığında, aslında oyun teorisinin borsada pek çok kullanım alanının bulunabileceği aşikardır.Öncelikle, oyun teorisi ile ilgili temel kavramlar, oyun çeşitleri ve oyuncuların stratejilerini belirlerken kullandığı yöntemler, borsa ve oyun teorisi ilişkisinin anlaşılması için gereklidir. Şu an borsada bulunan yüzlerce kağıt ve milyonlarca hisse senedi sahibinin, 5 adet hisse senedi ve bunlara sahip 4 oyuncu üzerinden değerlendirilmesi, borsa mantığının anlaşılmasına ışık tutacaktır. Burada esas alınan, piyasadaki toplam miktarın sabit, ancak oyuncular arasında ve kağıtlar arasında, oyuncuların belirledikleri stratejilere bağlı olarak yaşanan kâr ve zararlardır.
Özet (Çeviri)
Although, the game theory is a work of numerical science, it is being used at social science requently. Aim of the game theory is researching the strategies of rival and used methods in developing these strategies. At the branch of economy and espacially at the stock exchange, in appropriating the share certificate owner as player, and exchanging of these certificates as the play, it?s clear that there are a lot of usage areas of game theory at stock exchange.In this thesis at first, explained the basic concepts about the game theory, variety of games and the methods of the game strategy determination. It?s necessary to understand the affinity between the stock exchange and game theory. At the moment, there are hundreds of share certificates and millions of owners of these certificates. I have worked with 5 share certificates different from real ones, and 4 owners to light the way for understanding the exchange logic. Total summary is fixed, but gain and loss between players and between certificates dependent on determinated strategies is the base of this thesis.