An empirical analysis of risk premia in equity futures : The case of borsa İstanbul
Hisse senedi vadeli işlemlerinde risk primlerinin ampirik analizi: borsa İstanbul örneği
- Tez No: 928942
- Danışmanlar: DR. SATI MEHMET ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Mühendislik Bilimleri, Finance, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de vadeli işlemler piyasasında, dayanak varlığı hisse senedi olan vadeli işlem kontratlarında risk primi mevcudiyetini spot ve vade risk primi özelinde incelemektedir. Çalışma, geleneksel olarak emtia vadeli işlem kontratlarında kullanılan metotların hisse senedi dayanaklı vadeli işlem sözleşmelerinde uygulanması ile en yakın vadeli sözleşmeler aracılığıyla spot risk primini ve kontratlar arası uzun-kısa stratejisi ile vade risk primini ele almaktadır. Aynı zamanda literatürde yaygın olarak kullanılan faktör fiyatlandırma modelleri ve portföy sıralama yöntemlerini kullanarak Basis, Momentum ve literatüre yakın zamanda tanıtılan Basis-Momentum faktörlerinin risk primlerini açıklama kabiliyetini incelemektedir. Çalışma, istatistiksel olarak anlamlı risk primlerini belirledikten sonra, ilgili risk primlerinin ana makro finansal değişkenler ile olan etkileşimini Newey West OLS ve Vektör Otoregresif modeller ile incelemektedir. Çalışma, hisse senedi dayanıklı vadeli işlem kontratlarının vade yapısına ilişkin yeni içgörüler sunarak, vadeli işlem risk primleri ve finansal piyasalardaki uygulamalarına ilişkin literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the futures risk premia in Türkiye's equity futures market, focusing on spot and term premiums. By applying concepts traditionally used in commodity futures to equity futures, the study captures spot premiums through nearest maturity contracts and captures term premiums through a long-short strategy. Utilizing factor pricing models and portfolio sorting methodology, it examines the explanatory power of basis, momentum and the recently introduced basis-momentum characteristics. After determining the significant risk premiums, the study examines the interaction between the risk premia and main macro financial variables that have a profound effect on the macro economy via Newey West OLS and Vector Autoregressive modelling methods. The study aims to provide new insights into the term structure of equity futures and contribute significantly to the literature on futures risk premia and their application to financial markets.