Alümina-sülfürik asit (asa) katalizörü kullanılarak 1,4-dihidropiridin bileşiklerinin sentezi
Synthesis of 1,4-dihidropyridine by using alumina-sulphonic acid (asa) catalysis
- Tez No: 216065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
1,4-Dihidropiridin türevleri biyolojik aktivitelerinden dolayı ilaç aktif maddesi olarak kullanılmaktadır. En önemli kalsiyum kanalı blokerleri olarak bilinir. Bu çalışmada bazı 1,4-Dihidropiridin türevlerinin yeni bir katı asit katalizörü olan ASA yardımıyla sentezi için yeni bir yöntem geliştirildi. Reaksiyon sonucu hedeflenen ürünlere ulaşmada başarı sağlandı. Bu bileşiklerin yapıları, 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumları alınarak doğrulandı.
Özet (Çeviri)
1,4-Dihydropyridine derivates are used as drug because of their biolagical activities. They are known the most important calcium channel blokers. In this study, a new method was improved for the synthesis of some 1,4-Dihydropyridine derivates by using ASA catalysis which is a new solid acid catalyst. Moleculer structures of the products were identified by using 1H-NMR and 13C-NMR spectrometers.