Enerji yönetim sistemi ve bir sanayi kuruluşunda enerji tasarrufu çalışması
Energy management system and energy management application in the industrial plant
- Tez No: 216067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Enerji, kaynaklarının hızla tükeniyor ve yenilenemiyor olması ve maliyetinin çok yüksek olması sebebi ile günümüzde en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu sebeplerle, tüm dünyada enerji tasarruf politikaları izlenmeye başlanmıştır. Özellikle, fabrikaların üretim maliyetlerini etkileyen faktörler içerisinde enerji harcamaları önemli bir paya sahiptir. Bu harcamaların ise uygulanacak enerji tasarruf tedbirleri ile azaltılması mümkündür.Enerji tasarrufu belli davranışları benimseyerek, iyileştirme yöntemleri uygulayarak, verimli yeni teknolojiler kullanarak, atık madde ve enerji içerikli gaz ve sıvıları değerlendirerek, üretimden veya konfor şartlarından fedakarlık yamadan enerjiyi daha etkin kullanmaktır. Fabrikalardaki en önemli ve en ucuz enerji tasarrufu önlemi yetkili bir enerji yöneticisinin kontrolunda enerji yönetim sisteminin oluşturulmasıdır.Bu çalışmada, enerji ve enerji yönetim sistemi hakkında bilgiler verilerek, fabrikalarda enerji maliyetlerinii en az seviyelere indirmek için üzerinde durulması gereken tasarruf yapılabilecek noktalar, tasarruf yöntemleri, projelendirme ve işletme faaliyetleri incelenmiştir. Bir sanayi kuruluşu incelenerek, örnek enerji tasarruf projeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is the most important matter at the present day, because energy resources rapidly run out and non-renewable, its cost is very expensive. For these reason, energy saving politics have been followed all over the world. Especially, energy costs have an important share among factors that influence production costs of factories. It is possible to reduce these costs by means of energy saving measures.Energy saving by adopting certain attitudes, enforcing improved methods, using new efficient technologies, recycling gases and liquids containing waste energy and material means that energy can be consumed effectively and not by ignoring production or comfort needs. In the factories the most important and cheapest energy saving measure is that an energy saving system should be established under the control of an authorized energy manager.In this study, informing about energy and energy management system, to reduce energy costs to the lowest levels, the points where energy saving can be possible, saving methods, making projects and operating activities which must be focused have been reviewed. Industrial plant have been investigated, energy saving projects have been engineered.