Farklı takım geometrilerinin işlenebilirliğe etkisinin incelenmesi
The effect of different cutting edge micro geometries on machinability parametrers
  1. Tez No: 216073
  2. Yazar: FATİH BATMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN NART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, farklı mikro geometrik özelliklere sahip HSS kesici takımların kesmekuvvetine ve takım ? talaş ara yüzeyi sıcaklığına etkisi incelenmiştir. Esas kesicikenara verilen ve boyutları 30 ile 150 mikron arasında değişen pahlı ve yayşeklindeki mikro geometrik özelliğin yukarıdaki parametrelere olan etkisi sivri uçlukesici kenara kıyasla incelenmiştir.Kesme deneyleri pirinç malzeme üzerinde, dik (ortogonal) tornalama yapılarakgerçekleştirilmiştir. Kesme deneylerinde soğutma sıvı kullanılmamıştır. Kesmeişlemini simule eden bir FEM modeli geliştirilerek, elde edilen deney sonuçlarıylakıyaslanmıştır. Deneysel sonuçlarda yarıçaplı ve pahlı uç kenar geometrileri artıkçakesme kuvvetleri arttığı gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of cutting edge micro geometry on cutting forces and cuttingtemperatures has been investigated during orthogonal turning of CuZn37 brass as thetest material. These types of micro gemetry were used namely, chamfered, round andsharp edges with various sizes between 30 and 150 microns.The micro geometry can considerably affect the tools performance and some otherproperties such as cutting force, temperature, tool wear and surface finish. Theresults showed that cutting forces and temperatures produced by round andchamfered micro geometry increased with increasing edge dimensions. A FEMmodel has been developed for predicting cutting forces and the results werecompared with that of the test results.