Bakır nanopartiküllerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of copper nanoparticles
  1. Tez No: 216074
  2. Yazar: MUSTAFA BİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nanoteknoloji, boyutları 1 ile 100 nm arasındaki materyallerin yeni davranış ve özellikleri ile ilgilenir. Bu çalışmada yüksek verimli metalik bakır nano/mikro yapıların sentezi sulu çözeltide bir katyonik yüzey aktif maddesi (CTAB) ve indirgeyici (askorbik asit) kullanılarak düşük sıcaklıkta (850C) çevreci bir kimyasal redüksiyon ortamında hazırlandı. Elde edilen bakır numuneleri X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılım X-ışını spektroskopi (EDX) ve UV- görünür spektroskopi teknikleri ile karakterize edildi. Bakır numuneleri; saf mikron polihedronları, mikro çubukları, küresel nanopartikülleri ve nanotellerini kapsayan farklı morfoloji yapılarda karakterize edildi
Özet (Çeviri)
Nanotechnology involves research to discover new behaviors and properties of materials with dimensions at the nanoscale which ranges roughly from 1 to 100 nanometers(nm). This work describes a green chemical synthesis of various morphologies of copper nano/microstructures with a high yield in aqueous solution using ascorbic acid as a reductant and cetyltrimethylammonium bromide (CTAB), a cationic surfactant, as a capping agent at a low temperature (850C). The obtained copper samples were characterized by X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX), and UV?vis spectroscopy techniques. It was found that the size and morphology of copper samples was influenced by the concentration of precursor salt (CuSO4.5H2O), pH and reaction time. By varying the concentration of precursor salt, pH and reaction time, different morphologies of copper samples, including submicron polyhedrons, micrometer rods, spherical nanoparticles and nanowires could be obtained.