Grafik uygulamalarında gerçek zamanlı gölge sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of real-time shadowing systems in graphics applications
- Tez No: 216083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sanal gerçeklik uygulamalarında gerçekliğin sağlanabilmesindegölgelerin rolü önemlidir. Fakat günümüz donanımında gerçekçigölgelerin hesaplanması zordur. Gölgelendirme sistemlerinin farklarınıinceleyip, ihtiyaçlara en uygunu seçmek önemlidir. Bu tezde, sertgölgeler oluşturan güncel gölgelendirme yöntemleri performansları,hafıza kullanımları ve kalitelerine göre karşılaştırılmıştır.Bu tezin amacı, grafik uygulama geliştiricilerine gölgelendirmealgoritmaları hakkında yeterli bilgi verip, ihtiyaçlarına en uygun olanınıseçmelerini sağlamaktır. Ayrıca, araştırmacıların, bu tezin sonuçlarınıkullanarak geliştirmeye uygun araştırma konularını tespit etmeleri de butezin hedeflerinden biridir.
Özet (Çeviri)
Shadows play an important role in adding realism to virtual realityapplications. But it is hard to compute shadows realistically with today?shardware. It is important to see the differences of each shadowing systemand use the suitable one as needed. This thesis compares the currentshadowing algorithms which generate hard shadows with respect to theirperformances, memory usage and quality.The goal of this thesis is to provide graphics applicationsprogrammers with enough information about each shadowing algorithmand to allow them to choose the best one suited to their needs. Allowingthe researchers to identify research areas for improvements with the helpof the results of this thesis is also hoped.