Ultrasonik enerjinin konfeksiyon sanayiinde kullanımının incelenmesi
Investigation of ultrasonic energy usage in apparel industry
- Tez No: 216082
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇETİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hızla gelişen teknoloji imalat endüstrilerinde yeni yöntemlerin uygulama alanı bulmasını sağlamaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de ultrasonik enerjinin konfeksiyon sanayiinde kullanılmasıdır.Bu çalışmada, ultrasonik enerji kullanarak çalışan kaynak makinelerinin çalışma prensipleri, oluşturulabilecek kaynak tipleri, kullanım alanları ve sağladıkları avantajlar sırasıyla anlatılacaktır. Farklı kumaş tiplerinde, makinelerde birleştirme işlemini gerçekleştiren yüzey elemanı değiştirildiği takdirde ortaya çıkacak kaynak mukavemet değişiklikleri; birbirleriyle, klasik dikiş yöntemlerinden çift baskı dikişi mukavemetiyle ve kumaş kopma mukavemetiyle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak işlem süresi, kopma dayanımı ve sıvı geçirgenliği bakımından ultrasonik kaynağın avantajlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
New production methods in manufacturing industries are applied by rapidly developing technology. One of these methods is using ultrasonic energy in apparel industries.In this paper; the working principles of sewing machines that use ultrasonic energy, the sewing styles with this machines, using areas and the advantages of this machines will be mentioned alternately. Different fabric types were joined by using different types of roller surface. Using different rollers will bring out differences in sewing strength. The sewing strengths of different fabrics and different rollers are compared with each others, with (one of clasical methods) lock stitch strengths and with fabric tensile strengths. As a result; ultrasonic welding has more advantages than the other joining methods in maintenances of process time, strength and liquid crossing.