Ege denizinde av yapan balıkçı teknelerinin su ürünleri mevzuatına ilişkin ihlallerinin analizi
The analyze of the infrigments about fishery legislation of the fishing vessels at the Aegean sea
  1. Tez No: 216090
  2. Yazar: ALPER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TOKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ocak 2003 ? Aralık 2007 tarihleri arasında Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığınca Meriç Nehri ile Fethiye-MUĞLA sınırları arasında su ürünleri avcılığı faaliyetinde bulunan teknelerde gerçekleştirilen kontroller sonucunda elde edilen veriler kullanılarak su ürünleri avlama yasaklarına yönelik ihlaller incelenmiştir.Kurallara uymanın çağdaşlığın önemli bir göstergesi olduğu dünyamızda, su ürünleri kaynaklarımızdan en verimli şekilde yararlanmamıza olanak sağlayacak avcılık yasaklarına uyumun önemi tartışmasız çok önemlidir. Ülkemizde birçok konu ve sektörde getirilmiş bulunan ilgili mevzuata göre teşekkül eden yasaklamalara uyum konusunda ilgili sektör temsilcilerinin yeterli hassasiyeti göstermedikleri bilinmektedir. Önemli bir hayvansal protein kaynağı olan su ürünleri stoklarımızın ticari olarak avcılığı ile iştigal eden balıkçı kitlesinin birbirleri ile olan çıkar çatışmaları ve rekabetleri ortak bir görüş oluşumunu engelleyici önemli bir unsurdur. Bu çalışmada farklı kategorideki balıkçı sektörünün su ürünleri av yasaklarına yönelik ihlallerinin çeşitli açılardan analizleri yapılmış olup çözüm önerilerine sağlıklı katkılar oluşturulması düşünülmüştür. Çalışmadan elde edilen verilere göre denetim faaliyetlerinde bulunan ilgili kuruşlarımızın etkin çalışmalarının yanı sıra balıkçı kitlesinin ekonomik sosyal ve eğitim düzeyinde yeterli oranda bilinçlendirilmeleri de önemli bir denetim unsuru olabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, between January 2003 - December 2006, using the result of the controls by Coast Guard Aegean Region Command breaking the forbidden of fisheries were investigated in the borders of River Meriç and Fethiye-Muğla.In our world in which obeying the rules is the sight of contenporaneity, the adaptation of fisheries forbidden?s surely important because of making possible the water products profitable. It is known that sector represantatives are not sensetive enough to obey the prohibitions according to the new regulations like in many other sector and subjects. The store of water products which is the important fountain of protein, fisherman?s conflict in benefit and their mopetition make things difficult. In this study, the breach of fishing different fisherman?s sector against the water products are analysed and tried to make profit from this work to solve. According to the result of the controls It?s observed that educating the fisherman is the most important control root