Astragalus trojanus (geven) bitkisinin farklı in vitro besin ortamlarında rejenerasyonu
Regeneration of Astragalus trojanus (geven) in different in vitro nutrient media
- Tez No: 216091
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, tıbbi özelliklere sahip endemik bir bitki olan Astragalus trojanus Stev.'in farklı büyüme ortamlarında tohumdan başlanarak in vitro rejenerasyonu incelenmiştir.Çimlendirme, sürgün oluşumu ve gelişimi ile köklendirme için uygun besin ortamları ve uygulamalar denenmiştir. En iyi çimlenmeler (%25), steril ortamda tohum kabuklarının bistüri ile çizildiği uygulama sonucunda elde edilmiştir. Çimlendirilen bir tek Astragalus trojanus Stev. tohumundan elde edilen sürgün eksplantlarından in vitro bitki klonları çoğaltılmıştır. Klon bitkiciklerden sürgün eksplantları sürgün çoğaltımı için hazırlanan 4 farklı Murashige ve Skoog (1962) (MS) ortamına aktarılmış ve büyüme parametreleri; eksplant başına düşen sürgün sayısı ve kallus oluşturan eksplant yüzdesi incelenmiştir. Klon bitkiciklere ait sürgün eksplantlarında, 0.5 mg/L Benzil Amino Pürin (BAP) (ortalama 1,96 sürgün/eksplant) ve 1mg/L BAP (ortalama 1,84 sürgün/eksplant) içeren MS ortamlarında en iyi sürgün gelişimi sağlanmıştır. Sürgün geliştirme ortamında yeterli sayıya ulaşan bitkicikler kök oluşumu için 11 farklı MS ve 2 farklı Lloyd ve McCown (1980) (WPM) ortamlarına aktarılmıştır. En iyi köklenmeler 1mg/L İndol Bütirik asit (IBA) (%17,8) ve 0,5mg/L IBA (%14,4) içeren WPM ortamlarında elde edilmiştir. Tüm kültürlerde, 4000 lux aydınlatma, 26±20C sıcaklık ve 16 saat aydınlık, 8 saat karanlık fotoperiyot kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in vitro regeneration of Astragalus trojanus Stev., an endemic plant with medical characteristics has been investigated in different mediums where it is started from seed.Appropriate nutrient medium and applications are experienced on behalf of germination, shoot formation and development and also rooting media. The best germinations were derived from the applications where testa is drawn within the sterilized environment. In vitro plant clones were propagated from shoot explants which were obtained by one germinated Astragalus trojanus Stev. seed. Shoot explants of clone plantlets were transferred on 4 different Murashige and Skoog (1962) MS media prepared for shoot propagation, and growth parameters, the number of shoots per explants, and explants percent forming callus are studied. The best shoot development in shoot explants of clone plantlets was achieved on MS medium supplemented with 0,5mg /L Benzyl Amino Purine (BAP) (1,96 average number of shoots/explant) 1mg/L BAP(1,84 average number of shoots/explant). After the plantlets were reached sufficient number in shooting media, they were transferred on 11 different MS and 2 different Lloyd and McCown (1980) (WPM) media in favour of root development. The best root development was obtained on WPM medium supplemented with 1 mg/L IBA (%17,8 rooted explant percentage) and 0,5 mg/L IBA (%14,4 rooted explant percentage ). All cultures were incubated at 27 ± 40C under a light intensity of 4000 lux, with 16 hour photoperiod.