Determination of selenium content of fruits and vegetables by AAS method
Çeşitli meyve ve sebzelerin selenyum içeriğinin atomik absorpsiyon spektrofotometresi (AAS) ile tayinleri
- Tez No: 216089
- Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, selenyumun özelliklerinden ve selenyum tayininin öneminden bahsedilmiştir. Metalin tayininde kullanılan yöntemler ve bu yöntemlerin avantaj-dezavantajları tartışılmıştır. Özellikle grafit fırınlı atomik absorpsiyon (GFAAS) ile selenyum tayini üzerinde durularak, yöntemin çalışma koşulları incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile selenyum tayinlerine ilişkin optimizasyon çalışmaları yapılmış ve bu yöntemle tayin yapılabilmesi için modifiye edici maddelerin kullanılmasının zorunlu olduğu sonucuna varılmıştır. Standart çözeltilerle çalışılarak en uygun modifiye edici madde seçilmiştir. Ancak bu modifiye edici madde ile çalışıldığında örnek ortamında girişimler olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle aynı örnekler, hidrür sistemli atomik absorpsiyon (HGAAS) ve indüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometresi (ICP-MS) ile de analizlenmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise , GFAAS, HGAAS ve ICP-MS yöntemleri ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Örnek ortamında GFAAS ile selenyum tayinlerinde girişimler olduğu, HGAAS ile selenyum tayinlerinde ise bazı kimyasal girişimlerin tayine engel olduğu gözlenmiştir. Grafit fırın atomik absorpsiyon ile çalışmalarda çalışma koşulları örnek ortamına ayarlandığında daha anlamlı sonuçlar elde edildiği görülmüştür. ICP-MS yönteminde ise doğruluğu artırmak için aletin daha iyi optimize edilmesi gerekmektedir.Anahtar Sözcükler : Selenyum; GFAAS; modifiye edici madde; HGAAS; ICP-MS.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, selenium properties and importance of selenium determination were described. Classification of selenium determination methods were made and their advantages and disadvantages were given. Especially, graphite furnace atomic absorption spectrometry and its operating conditions were investigated.The second part of the thesis is about experimental. In this section apparatus and chemicals used in this study were given. Results of optimization studies which were made by GFAAS were given and it is found that determination of selenium by GFAAS could not be performed unless using a modifier. The best modifier for selenium determinations was chosen by analysing standard solutions. However, modifier tested were not found to be suitable for the samples and the interferences could not be avoid. Due to the this reason, all samples were analyzed by hydride generation atomic absorption spectrometry (HGAAS) and inductively coupled plasma-mass spectrometry (ICP-MS).In the last chapter of the study, the results which achieved by GFAAS, HGAAS and ICP-MS were compared and it was found that there are serious interferences in the determination of selenium in the real samples by GFAAS and some chemical interferences inhibited selenium absorptions by HGAAS. It was observed that when the working conditions are optimized according to the real sample media better results for selenium are obtained. In order to improve accuracy ICP-MS measurements better optimization of the working parameters are needed.Key Words : Selenium; GFAAS; modifiers; HGAAS; ICP-MS.