Güney Avrupa ülkelerinde yasa dışı balıkçılığın engellenmesinde yapay resiflerin kullanımı
Using artifical reefs to prevent illegal fisheries in Southern Europe countries
- Tez No: 216092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. OZAN DÜZBASTILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde Güney Avrupa ülkelerinde mevcut yapay resif projelerinin uygulama amaçları, mevkileri, resif dizaynları ve yasadışı avcılığı önleme yönünden yapay resiflerin kullanımı incelenmiştir.Akdeniz'e sahildar olan ülkelerin sahip oldukları ve yürüttükleri yapay resif projeleri detaylı olarak incelenmiş ve projeler sonucunda elde edilen tür çeşitliliği ve canlı kütle artışı yönünden elde edilen faydalara değinilmiştir.Yapay resiflerin Akdeniz kıyısında bulunan Avrupa ülkeleri kadar yaygın bir şekilde kullanılmasının ülkemizin ve halkımızın menfaatine olacağı ve bunun devlet kurumları ile belediyeler gibi yerel yönetimler tarafından desteklenmesi gerektiği bu tezin savunduğu ana fikirdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, existing artificial reef projects in Southern European countries were examined by the means of reef sites, designs and aims to prevent illegal trawl fishing.Artificial reef projects where carried out in the Mediterranean Countries were investigated in detail and mentioned the benefits gained in terms of species diversity and increase of biomass.The main idea of the thesis is that use of artificial reefs will be useful for stakeholders and Turkey as common as the Mediterranean Coastal European Countries and this issue should be supported by the government and local authorities as municipalities.