X-ışın çift yıldızlarında açısal momentum evrimi
Angular momentum evolution in X-ray binaries
- Tez No: 216100
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFİ DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, literatürde verileri belirlenmiş 30 adet Küçük Kütleli X-ışın çift yıldızı ve 11 adet Büyük Kütleli X-ışın çift yıldızı incelenmeye alınmıştır. Bu çiftlerin açısal momentumları hesaplanmıştır. X-ışın çiftlerinde yapılan bu hesaplamaların karşılaştırılabilmesi amacıyla, kataklismik değişen yıldızlar, ayrık ve yarı ayrık Algol türü çift yıldızlar da çalışmaya eklenmiştir. Yapılan hesaplamalarda tüm yıldızların açısal momentumları hesaplanmıştır. Bu hesaplar birbirleri ile karşılaştırılarak, ayrı ayrı grafikler halinde verilmiştir. Bu çalışma sonunda X-ışın çiftlerinin açısal momentumlarının kataklismik değişenler, ayrık ve yarı-ayrık çiftlere göre çok daha az olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, X-1658-298 ve EXO0748-676 adlı X-ışın çift yıldızlarının gözlemleri elde edilmiştir. Bu gözlemler geçmiş yıllarda yapılmış tüm gözlemlerle birleştirilerek, sistemlerin dönemleri hesaplanmış ve günümüze kadar hesaplanan en duyarlı dönem elde edilmiştir. Bunun yanı sıra uluslararası bir proje kapsamında Sco X-1 adlı kaynağın optik gözlemleri yapılmış ve ışık eğrileri tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 30 Low Mass X-Ray Binaries and 11 High Mass X-Ray Binaries have been choosen. Also selected cataclismic variables, detached and semi-detached Algol binaries have been added in to the study. The angular momentum calculations of the binaries has been calculated and compared to the selected cataclismic variables, detached and semi-detached binaries. All the angular momentums compared to each other via both results-mathematically and graphics. As a result the angular momentum loss of the X-ray binaries are greater than either cataclismic variables or detached and semi-detached binaries. The loss of angular momenta gives us important clues while walking on the stellar evolution road. On the other side of the thesis, X-1658-298 and EXO0748-676 as an X-ray binaries have choosen and obtained X-ray data and collobrated with the archival data. The period of the both systems has been calculated and power spectrum of the sources has been evaluated. Sco X-1 is also added in to the thesis as an international multiwavelength observational company and light curves are presented.