Atmosferik plazma kullanılarak sentetik liflerinin yüzeysel özelliklerinin değiştirilmesi üzerine bir araştırma
A study about changing the surface properties of synthetic fibers by using atmospheric plasma
  1. Tez No: 216099
  2. Yazar: NECLA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SEVENTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Kimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Küreselleşen dünyada rekabet koşullarının ve çevre sorunlarının artması nedeniyle, günümüzde tekstil sektörü için alternatif çözümlere ilişkin çalışmalar başlamıştır. Düşük maliyetli ve çevre dostu işlemler ile tekstil materyallerine hem klasik terbiye işlemleri ile kazandırılabilen hem de klasik terbiye işlemleri ile kazandırılamayan özelliklerin kazandırılması için alternatif yöntemlerden birisi de plazma işlemleridir. Tez çalışmasında; sentetik liflerden poliester, polipropilen, poliamid ve akrilik kumaşlar hava ve argon olmak üzere iki farklı atmosferik plazma ortamında işleme tabi tutulmuş ve yüzeyde meydana gelen modifikasyonlar farklı yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, some studies have started about alternative solutions for the textile industry because of increased competition terms and environmental problems. Plasma treatments are one of the alternative methods to be gain specific properties which are obtained by clasical textile wet treatments or not, with low cost and environment-friendly processes.In this thesis, synthetic fibers like polyester, polypropylene, polyamide and acrylic were treated with air and argon atmospheric plasma and surface modifications were investigated by different methods.