Süt dişi kanallarından Enterococcus faecalis izolasyonu, kültürel ve moleküler yöntemlerle tanılanması ve antibiyotik duyarlılık profillerinin saptanması
Isolation of Enterococcus faecalis from permanent tooth root canals and identification by culture and moleculer methods and detection of antibiotic susceptibility
  1. Tez No: 216119
  2. Yazar: SEMİHA ÇETİNEL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANVER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada süt dişi kanallarından izole edilen Enterococcus faecalis'in kültür ve polimeraz zincir reaksiyon (PCR) metotlarıyla tanılanması ve endodontik infeksiyonlarda yer alan E. faecalis suşlarının in vitro olarak farklı antibiyotiklere karşı duyarlılık profillerinin çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada 5-13 yaşları arasında yer alan toplamda 145 çocuk hastadan alınan 83 nekrotik asemptomatik kanal örneği kullanılmıştır. Kültür ve polimeraz zincir reaksiyon (PCR) metotlarının kullanıldığı çalışmada, kültür metotlarıyla 83 kanaldan 20 tanesinde, PCR yöntemiyle ise 22 tanesinde E. faecalis'e rastlanmıştır. Sonuçlar hem kültür hem de PCR metotlarının diş kanallarında yer alan E. faecalis`in belirlenmesinde duyarlı olduklarını göstermiştir. Yaygın olarak kullanılan birçok antibiyotik karşısında dirençli olan E. faecalis suşları, tedavisi oldukça güç infeksiyonlara neden olabilmektedir. 83 farklı kök kanalından izole edilen 20 E. faecalis izolatının ampisilin, eritromisin, kloramfenikol, vankomisin, kanamisin, metranidazol, azitromisin, tetrasiklin, klindamisin ve streptomisin karşısındaki duyarlılık profilleri incelenmiş National Committee for Clinical Laboratory Standards (NCCLS)'a göre minimal inhibisyon konsantrasyonu sonuçları duyarlı, orta duyarlı ya da dirençli olarak değerlendirilmiştir. Kanamisin ve metranidazole karşı yüksek oranda dirençlilik saptanırken, ampisilin, eritromisin ve vankomisine az miktarda da olsa dirençlilik gözlenmiştir. Suşların test edilen diğer antibiyotikler karşısında duyarlı ya da orta düzeyde duyarlı oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, identification of the Enterococcus faecalis which has been isolated from deciduous tooth canals by culture and polymerase chain reaction (PCR), and endodontically infectious E. faecalis strains in vitro state of profiling sensitivity to differing antibiotics have been aimed. In the study, 83 necrotic and asymptomatic canal samples from 145 children varying between 5 to 13 years of age have been used. In the study which encompasses culture and polymerase chain reaction (PCR) methods, E. faecalis was found in 20 of 83 of canals with culture and in 22 of 83 of canals with PCR method. Results have shown that culture and PCR methods are sensitive in determination of E. faecalis found in tooth canals. E. faecalis strains which are immune to many common antibiotics can cause very hard-to-cure infections. Isolates of the 20 E. faecalis from 83 distinct tooth canals, have been profiled in sensitivity to ampicillin, erythromycin, chloramphenicol, vancomycin, kanamycin, metronidazole, azithromycin, tetracycline, clindamycin and streptomycin and according to Committee for Clinical Laboratory Standards (NCCLS), minimal inhibition concentration results are sensitive, semi-sensitive or resistant. A high ratio of resistivity against kanamycin and metronidazole, however trivial resistivities against ampicillin, erythromycin, and vancomycin have been observed. Strains are found out to be sensitive or semi-sensitive to other antibiotics put to test.