Sürüş güvenliği sistemlerinin modellenmesi ve tasarımı
Modelling and design of driving safety systems
- Tez No: 216185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, sürüş güvenliği sistemlerinin modellenmesi ve tasarımı konu edilmiştir. Araç hareketi, boyuna ve yanal olmak üzere iki eksende incelenmiş ve doğrusal model ile doğrusal olmayan model olmak üzere iki araç modeli türetilmiştir.Aracın boyuna eksen üzerindeki hareketini denetlemek amacıyla Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi ve Çekiş Kontrol Sistemi tasarımları yapılmış ve bu tasarımların işlevselleği yapılan çeşitli simülasyonlarla incelenmiştir.Doğrusal araç modeli kullanılarak yanal araç dinamiklerinin yapısı incelenmiştir. Aracın yanal eksendeki hareketi için çeşitli denetim metodları uygulanmış ve bunların sonuçları yapılan simülasyonlarla incelenmiştir.Doğrusal olmayan model temel alınarak; hareket halindeki aracın, sürücüden gelen yönlendirme komutlarını hatasız şekilde takip ederken; aynı zamanda dengeli bir şekilde yol almasını sağlamak ve araç hızının sürücü tarafından gaz pedalına basılmadığı sürece verilen referans değerinde sabit kalmasını sağlamak amacıyla bir sürüş güvenliği sistemi tasarımı yapılmış ve çeşitli senaryolar gerçekleştirilerek performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, modelling and design of driving safety systems is investigated. Vehicle motion is considired in longitudinal and lateral axis. Nonlinear and linear vehicle dynamic models are derived.Vehicle?s longitudinal motion is controlled by using Antilock Braking System (ABS) and Traction Control System (TCS). Functionality of these architectures are investigated via simulations.Linear vehicle model is used to understand the vehicle dynamics. And also various methods are proposed to control the vehicle?s lateral motion based on linear vehicle model.Nonlinear vehicle model is used to design a driving safety system which makes the vehicle tracks the driver steering commands without losing stability. Vehicle?s speed kept constant at reference level if driver have no acceleration command. Performance of this system is examined via simulations.