Oleik asidin terpenol esterlerinin üretilmesi ve kızartma yağlarında antioksidan olarak kullanıması
Production of terpenyl esters of oleic acid and their utilization for frying antioxidant
- Tez No: 216184
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Konu ile ilgili literatürlerde ?5?ve ?7-avenasterol, vernosterol, fukosterol ve sitrostadienol gibi bitkisel kaynaklı sterollerin, bitkisel yağların kızartılması sırasında oluşan oksidatif değişimleri azaltmada etkili oldukları ve bu etkinin, sahip oldukları etilenik yan zincirinden kaynaklandığı bildirilmektedir.Yapılan bu çalışmanın ilk aşamasında, bitkisel kaynaklı sterollerdekine benzer etilenik yan zincirine sahip linalil oleatın sentezlenmesi, tanımlanması, soya yağının 180±5oC'deki oksidasyonunu geciktirmekteki etkisinin belirlenmesi ve bu etkinin, Metil silikonun (MS) etkisiyle kıyaslanması amaçlanmıştır. Linalil oleat (LO); sızma zeytin yağından üre fraksiyonlaması yoluyla elde edilen metil oleatın sodyum metilat katalizörü eşliğinde linalil asetatla (LA) interesterifikasyon tepkimesine sokulması ile sentezlenmiş ve LO`ın tanımlanması GC-MS ve H-NMR'dan yararlanılarak yapılmıştır. Soya yağına % 0.05 ve % 0.1 (W/W) düzeyinde eklenen LO`ın antioksidatif etkisi, 5 ve 10 ppm eklenen Metil silikon (MS), % 0.05 (W/W) LO+5 ppm MS ve % 0.05 (W/W) LO`a molce eşit olacak şekilde eklenen (~% 0.025 W/W) LA`ın etkisi ile kıyaslanmıştır. Katkı içeren ve içermeyen soya yağı örnekleri teflon kaplı fritözler içinde 180±5 oC'de 32 saat boyunca sürekli olarak ısıtılmıştır. Isıtma işlemi sırasında 2, 4, 8, 12, 24 ve 32. saatlerin sonunda alınan yağ örneklerinde, yağ asidi kompozisyonu ile konjuge dien değerindeki değişimler belirlenmiştir. % Linoleat(18:2)/% palmitat(16:0) ile % linolenat(18:3)/% palmitat(16:0) oranlarındaki azalmalar 1. derece kinetik modele uygun seyretmiştir. Bu değerlerin zamana karşı logaritmik olarak grafiğe geçirilmesi sonucu elde edilen veriler, katkı içermeyen soya yağı(kontrol) ile LA içeren soya yağı hariç, diğer tüm yağların ~11 saatte bir dönüm noktasına sahip olduğunu göstermiştir. LO ve MS'un farklı konsantrasyonlarını içeren soya yağlarının dönüm noktası öncesindeki hız sabiti değerlerinin ve konjuge dien değerlerinin, kontrol ve LA içeren yağlara göre daha düşük olduğu ve 32.
Özet (Çeviri)
In the literature, plants sterols including ?5?ve ?7- avenasterol, vernosterol, fucosterol ve sitrostadienol were reported to have ability to reduce the chemical changes that occur in vegetable oils during frying and these effects were attributed to the ethyledine side chain of these plant sterols.The objectives of first stage of this study are to synthesize Linalyl oleate (LO) which has a double bond structure smilar to that of ethyledine side chain of plant sterols and to identify LO, and to determine its effectiveness in retarding oxidative changes in soybean oil heated continiously at 180±5 oC for 32 h and compare it with the effectiveness of Methyl silicone (MS). LO was synthesized by interesterification of Linalyl acetate(LA) and methyl oleate concentrated from extra virgin olive oil by urea fractionation, and the identity of LO was established by GC-MS and H-NMR. The oxidation inhibition effect of LO, added to soybean oil at levels of 0.05 % and 0.1 % (W/W), was compared with MS at levels of 5 and 10 ppm, a mixture of 0.05 % (W/W) LO+5 ppm MS and LA, tested at a concentarion equimolar to 0.05% LO (~% 0.025 W/W). Oil samples with and without various additives were heated continuously at 180±5 oC for 32 h. Changes in fatty acid composition and formation of conjugated dienoic acid were monitored for oil samples taken at 2, 4, 8, 12, 24 and 32 h. The decreases in % linoleat(18:2)/% palmitate(16:0) and % linolenate(18:3)/% palmitate(16:0) ratios followed first order reaction kinetics. Logarithmic plots of these data vs. time showed an inflection point at ~11 for oils with additives except LA.