Gözenekli partiküllerde kütle aktarımının konfokal taramalı lazer mikroskopisi ile incelenmesi ve difüzyon katsayısının saptanması
The investigation of mass transfer in porous particles by confocal laser scanning microscopy and determination of diffusion coefficient
- Tez No: 216188
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ALPER, PROF. DR. S. ALİ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tez kapsamında, eş boyutlu ve gözenekli HPLC kolon materyalleri polimerik formda sentezlenmiştir. Sentezlerde basamaklı polimerizasyon tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda monodispers ve gözenekli formda divinilbenzen bazlı poli(polietilenglikol metakrilat-divinilbenzen) (PEGMA-DVB) partikülleri elde edilmiştir.Protein ayırımı için HPLC kolon dolgu materyali olarak sentezlenen poli(polietilen glikol metakrilat-co-divinil benzen) bazlı monodispers ve gözenekli partiküllerde model protein olarak bir floresan ajan olan FITC ile işaretlenen albumin (BSA, Bovine Serum Albumin) kullanılmıştır. Yatışkın olmayan difüzyon prosesinde partikül içi protein derişim profili, farklı zaman değerleri için Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop (CLSM) kullanılarak elde edilmiştir.Etkin difüzyon katsayısı tayini yöntemi bu sayede geliştirilmiştir.Teoride protein moleküllerinin yatışkın olmayan difüzyonu modellenmiş ve elde edilen kısmi diferansiyel denklemdeki katsayılar optimizasyon yöntemiyle bulunmuştur.Flüoresan işaretli albumin için poli(polietilen glikol metakrilat-co-divinil benzen) partiküller içerisinde difüzyon parametresi 10-11 cm2/s mertebesinde hesaplanmış ve etkin difüzyon katsayısının ortalama albumin derişimine parabolik bir fonksiyonla bağlı olduğu gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, monodisperse and porous poly(polyethyleneglycol methacrylate-divinylbenzene) (PEGMA-DVB) particles were synthesized in the polymeric form following with staged polymerization technique as HPLC column materials.In the HPLC study newly snyhesized poly(polyethyleneglycol methacrylate-divinylbenzene) monodispersed and porous particles and fluorescent labeled proteins (BSA, Bovine Serum Albumin) were used. Laser Scanning Confocal Microscopy (LSCM) was used to determine the concentration profile of protein inside the particle and the effective diffusion coefficient determination was thus improved. The unsteady-state diffusion coeficients are modelled and necessary partial differential equations constants are determined using optimization techniques. The diffusion parameters of fluorescent tagged proteins inside the particle was found in the order 10-11 cm2/s.The functional dependence of diffusion coefficent on protein concentration was also found to be parabolic.