Ark sprey teknolojisi ile şekilli parça üretimi
Rapid prototype mould producing by arc spray technology
  1. Tez No: 216206
  2. Yazar: EREN YÜKSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Elektrik ark püskürtme prosesi metalik malzemelerin altlık yüzeyine biriktirilmesi olayıdır. Ark sprey metal işleme, ticari olarak çeşitli proseslerin üretiminde kullanılan kalıplar için hızlı bir üretim metodudur. Kısa süreli üretimler ve prototipler için hızlı ve ucuz bir üretim metodudur.Bu çalışmada elektrik ark sprey prosesleri ile kalın çinko kaplamalar üretilmiştir. Başlangıçta 0,5 mm kalınlığında kaplama uygulanmış ve daha sonra kaplama birikiminin daha hızlı artması için akım değeri arttırılmıştır. Modeli kopyalamak için kabuk kalınlığı 1,7-2,1mm'ye kadar çıkılmıştır. Daha sonra kaplanmış numuneler optik mikroskop, SEM, EDS analizleri ile incelenmiştir. Ark sprey ile üretilen Zn kabuklarının özelliklerinin geliştirilip mikro yapısal kusurlarının azalması için değişik sprey parametreleri, altlığın ısıtılması gibi farklı teknikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electric arc spraying is a process of depositing metallic materials on a substrate. Arc spray metal tooling has been used commercially for sometime as a rapid method of producing moulds for use in a variety of manufacturing processes.It is a relatively fast and cheap method of producing tooling for prototyping and short-run manufacturing.In this study, zinc coatings were produced with electric arc spray process. Once about 0.5 mm of metal has been applied, the current on the spraying machine can be increased to deposit material more rapidly. The shell is usually sprayed to a thickness of 1?2 mm using fine atomising pressures to replicate the pattern.Than coated samples were investigated optical microscopy, SEM, and EDS analysis. In order to improve the properties of arc spray formed Zn shells by reducing temperature of substrates and various removel molds.microstructural defects, used the different technics, such as spray parameters.