Sapanca Gölünün hidrojeolojik, hidrolojik ve hidrolik özelliklerinin belirlenmesi ve su bütçesinin tespiti
Determination of hydrogeological, hydrological and hydraulic properties of Sapanca Lake and its water budget
  1. Tez No: 216215
  2. Yazar: AHMET BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Günümüzde, dünya çapında kritik öneme sahip olan içilebilir su kaynakları, ülkemiz açısından büyük önem arz etmektedir. Türkiye'nin tatlı su kaynakları, dünyanın pek çok ülkesinden çok daha zengindir. Su, dünyada günden güne petrol kadar önemli bir zenginlik haline gelmektedir.Bu çalışmada, Sakarya'nın tek içme suyu rezervi olması nedeniyle benzersiz bir önemi olan Sapanca Gölü'nün mevcut yapısı, hidrojeolojik ve hidrolojik verileri incelenerek kaynağın optimum kullanım parametreleri belirlenecektir. Ayrıca, kaynağın pılansızca kullanımının gelecekte çıkacağı maliyetleri ve etkileri ortaya konacaktır. Sapanca Gölü bütçesinin, Sakarya ve Kocaeli illeri arasındaki paylaşımının nasıl yapıldığını incelenecektir.Bu çalışmalardan elde edilen somut veriler, ileriye dönük yapılması gereken alternatif projelerle değerlendirilerek, bölge halkının geleceğinin tehlikeye girmesini engelleyecek çözüm önerileri ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, drinkable water sources which have critical importance worldwide are also important for our country. Fresh water sources of Turkey are better off than a lot of countries in the world. Day by day, water is becoming an important wealth as much as oil in the world.In this study analysing the present condition, hydrogeological and hydrologic data of Sapanca Lake, which has a unique importance because of being the solely drinkable-water source of Sakarya, the optimum utilization parameters of the reserve will be determined.. Moreover, forthcoming costs and effects of inattentive usage of the reserve in the future will be demonstrated. The way of sharing of reserve of the lake between Sakarya and Kocaeli provinces will be analysed.Evaluating the data obtained from these studies with the necessary alternative projects, proposals for the solutions that prevent the running a risk of the city in the future will be introduced.