Gerçek gerilme bünye denklemlerinin incelenmesi
Investigation of true stress constitutive equations
- Tez No: 216216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İstenilen özelliklerde ve kusursuz ürün elde edilmesi açısından metallerin şekil verme işlemlerinin incelenmesi önemlidir. Bu amaca ulaşabilmek için, şekil değiştirme işlemlerini en iyi şekilde kontrol etmek ve en iyi tasarıma ulaşmak gerekir. Bu çalışmada, soğuk dövme yöntemiyle üretilen cıvata çeliklerinin oda sıcaklığındaki çekme deneyi sonuçları incelenmiştir. Daha sonra farklı bünye denklemleri karşılaştırılmış ve Hollomon eşitliğinin 7 farklı (QSt32-3, 20MnB4 (a), 20MnB4 (b), 30MnB3, 41Cr4, 42CrMo4, 22BCr3) soğuk dövme çeliği için de en iyi sonuçları verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
An important objective of the deformation processing of metals is the production of defect free parts, with the desired properties. This goal can achieved through better design and by better control of the parameters of the deformation processes. In this study, we describe the tensile tests experience with cold forming of bolts at ambient temperatures. Next have been compared using different constitutive equations. Hollomon relationship provides the best fit of the data for 7 different (QSt32-3, 20MnB4 (a), 20MnB4 (b), 30MnB3, 41Cr4, 42CrMo4, 22BCr3) cold forging steels.