İlköğretim 6. sınıf fen ve teknoloji dersi öğretim programının işbirlikli öğrenme yöntemine göre uygulanabilirliğine ilişkin öğretim elemanlarının görüşleri
The education members' views regarding the aplicability of primary education 6. class science and technology curriculum respect of cooperative learning strategies
  1. Tez No: 216230
  2. Yazar: HAVVA KORKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TOMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Eğitim sisteminde beklenen düzeyde başarının sağlanamaması, Milli Eğitim Bakanlığını yeni arayışlara yöneltmiştir. Bu arayışların bir sonucu olarak da eğitim programlarında değişikliğe gidilmiştir. 2004-2005 eğitim-öğretim yılında İlköğretim birinci kademede başlanan öğretim programı değişikliği halen devam etmektedir. Devam eden bu süreçte 2005-2006 eğitim-öğretim yılında İlköğretim 6. sınıf Fen ve Teknoloji Öğretim Programı değiştirilerek, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulmuştur. Uygulamaya konulan İlköğretim 6. sınıf Fen ve Teknoloji Öğretim Programı ile ilgili yeterince akademik değerlendirmeler yapılmadığı görülmüştür.Bu çalışmada, İlköğretim 6. sınıf Fen ve Teknoloji Öğretim Programı'nın işbirlikli öğrenme yöntemine göre uygulanabilirliğine ilişkin öğretim elemanı görüşleri incelenmiştir. Çalışmanın araştırma grubu üniversitelerin Eğitim Fakülteleri Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında görev yapmakta olan 17 öğretim elemanından oluşmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma verileri betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda; öğretim elemanları görüşlerinden İlköğretim 6. sınıf Fen ve Teknoloji Öğretim Programı'nın işbirlikli öğrenme yöntemine göre uygulanabilirliğine ilişkin olarak;1.Üniteler de verilen kazanımların gerçekleştirilebileceği,2.Önerilen etkinliklerin büyük çoğunluğunun uygun olduğu,3.Programda belirtilen ders saatlerinin yetersiz olduğu, ancak eski programa göre daha iyi olduğu,4.Bilimsel süreç becerileri, tutum ve değer kazanımlarının kazandırılmasında etkili olduğu,5.Etkinlikler için önerilen laboratuar, araç- gereç ve materyallerin uygun olduğu,6.Programda önerilen ölçme-değerlendirme yöntem ve araçlarının uygun olduğu,7.Etkinlikler için faydalanılan basılı ve basılı olmayan kaynakların uyumlu olduğu,8.Etkinlikler için yararlanılan bilgi iletişim teknolojilerinin etkili olduğu,9.Programın uygulanmasında; ünitelerin çok fazla kazanım içermesinin, ders saati yetersizliğinin, sınıfların kalabalık olmasının, okullardaki donanım ve materyal eksikliğinin, öğrenciler arasındaki uyumsuzlukların, ölçme-değerlendirmedeki yeniliklerin anlaşılmamasının, fiziki altyapı yetersizliklerinin, SBS kaygısının, öğretmen ve müfettişlerin bu konudaki eksikliklerinin engel teşkil edebileceği,sonuçlarına varılmıştır.Genel olarak alan uzmanları görüşlerine göre İlköğretim 6. sınıf Fen ve Teknoloji Öğretim Programının işbirlikli öğrenme yöntemiyle işlemeye uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The reason at not obtanining the expected success in Education system has directed The Ministery of Education to new searches. As a result of these researches have been gone to changes in Educatıon programmes. Change of curriculum, which was carried out in primary school in 2004-2005 education year, is stil going on. In this process, 6th year class Science and Technology Curriculum was changed in 2005-2006 education year and it was carried out in 2006-2007 education year. It was seen that enough academic evaluations were not done about that Primary Education 6 th class Science and Technology Curriculum.In this study, education members? views about applicable of Primary Education 6 th class Science and Technology Curriculum according to cooperative learning strategies were examined. Because, it is aimed to reach all of the education members. Study?s research group includes 17 education members who are official in Education Faculty Science Education Branch. In research, half-formed interview form which is improved by researcher were used as information gathering device. Descriptive analysis method was used in the evaluation of study?s datums.As a result of the search; education members? views about the applicable of carrying out the Primary Education 6th Class Science and Technology Curriculum with cooperative learning strategy showed that;1.Acquisitions in units may be realized2.Most of the suggested activities are suitable3.Lesson hours stated in program are inadequate, but beter than old program4.İt is effective in gaining conduct and value acquisition5.Supposed laboratory equipments and materials for activities are suitable6.Evaluation methods and devices which were suggested in program are suitable7.Printed and not printed resources for activities are suitable,8.İnformation communication technology for activities are effective9.In applying program, these are difficulties; unıts? consisting of lots of acquisitions, inadequate lesson hours, crowded classrooms, inadequate materials in schools, misfits between students, lack of understanding about newnesses in evaluation, inadequate physical substructure, anxiety about SBS, teachers? and inspectors? lack of information.Generally, according to branch experts? views, Primary Education 6th class Science and Technology Curriculum with cooperative learning strategy is suitable.