Fındık küspesinin akışkan yatakta pirolizi
The pyrolysis of hazelnut bagasse in a fluidized bed
- Tez No: 152937
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜRRİYET ERŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Günümüzde ülkelerin ve toplumların gelişmişlik düzeyleri üretip tükettikleri enerjiyle ölçülür hale gelmiştir. Çünkü dünyada artan nüfusa ve gelişmekte olan teknolojiye bağlı olarak enerji gereksinimi sürekli artmakta ve sınırlı olan birincil enerji rezervleri tükenmektedir. Birincil enerji kaynaklarına alternatif olabilecek, çevre dostu yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklan arasında yer alan biyokütle, özellikle gelişmekte olan ülkeler için, uygulama alanı geniş olan ve gelecekte önemli bir yere sahip olarak görünen bir enerji kaynağıdır. Bu çalışmada alternatif enerji kaynağı olarak bir endüstriyel atık olan fındık küspesi seçilmiştir. Bu amaçla fındık küspesinin, akışkan yataklı reaktörde değişik proses şartlarında pirolizi gerçekleştirilmiştir. Piroliz değişkeni olarak seçilen sıcaklık ve akışkanlaştırıcı gaz akış hızının piroliz ürün verimlerine etkisi araştırılmıştır. Elde edilen piroliz ürün verimleri ve piroliz dönüşüm yüzdeleri karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Biyokütle, Piroliz, Akışkan Yatak,Fındık Küspesi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Currently, countries and societies' levels of prosperity come to be measured with their produced and consumed energy. Because, depending on the rapid increase in the world population and developing technology, the need for energy is continuously increasing and restricted primary energy reserves are exhausting. Having capability to be an alternative to primary energy resources, biomass, which is clean and among the new and renewable energy resources, is the energy resource that is especially for developing countries, the most common and seems to be very important for the future. In this study, an industrial residue, hazelnut bagasse was chosen as alternative energy resource. For this purpose, the pyrolysis of hazelnut bagasse was performed in a fluidized bed reactor under different pyrolysis conditions. The effect of the pyrolysis temperature and fluidizing gas flow rate on pyrolysis yields was investigated. Obtained pyrolysis yields, and pyrolysis conversions rates were compared. KEYWORDS Biomass, Pyrolysis, Fluidized Bed, Hazelnut Bagasse