Yeni bir işletme performansı ölçme modeli, uygulaması ve melez optimizasyon tekniği ile tahmini
A new business performance measurement model, application and estimation by a hybrid optimization technique
- Tez No: 216255
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmada, çeşitli kaynaklardaki işletme performans ölçme modelleri incelenerekaralarında kıyaslamalar yapılmış ve bu bilgilerden yararlanılarak yeni bir işletmeperformans ölçme modeli kurulmuştur. Kurulan bu yeni model, orta ölçekli birkonfeksiyon firmasında anketler aracılığı ile uygulanmış ve sonuçlarıdeğerlendirilmiştir. Ayrıca, klasik optimizasyon teknikleri ile zeki optimizasyontekniklerinden faydalanılarak, kurulan işletme performansı ölçme modelinin ileriyedönük işletme performansı sonuçları hesaplanmış ve 2007 yılı için öngörülerdebulunulmuştur. Bu kapsamda işletme performansı kriterlerini en iyi şekilde tahminetmek üzere, yeni bir melez(klasik-zeki) optimizasyon modeli oluşturulmuştur.Çalışmanın sonucunda, ilk uygulamada tasarlanan işletme performansı ölçmemodelinin, işletmenin anahtar öneme sahip performans kriterlerini ortaya çıkarmadafaydalı olduğu görülmüştür. Modelin hesapladığı toplam işletme performans skorları,işletmenin performansını ortaya koymada büyük öneme sahip kritik göstergelerledoğrulanmıştır. Bununla birlikte, yapılan anket uygulaması ile konfeksiyonfirmasının anahtar performans göstergelerine ne derece önem verdiği de ortayaçıkmıştır.Çalışmanın ikinci kısmındaki işletme performansı tahmini bölümünde, klasikoptimizasyon ile zeki optimizasyon tekniklerinin eğri uydurma problemindekıyaslanması sonucunda zeki optimizasyon tekniklerinin klasik tekniklere göre dahaiyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Tasarlanan yeni bir melez optimizasyon modeli ilede 2007 yılına ait işletme performansı başarılı bir şekilde tahmin edilmiş,güvenilirliği istatistiksel açıdan da doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, various business performance measurement models were investigatedto compare each other, and a new measurement model was established by used thisknowledge. The model, which has been new established, was applied to a middlesizedready made clothing firm by means of questionnaires, and its results wereevaluated. In addition, by using both classical and intelligent optimizationtechniques, the established business performance measurement model?s the futurebusiness performance results were calculated and estimations were done for 2007.By this concept, a new hybrid(classic-intelligent) optimization technique wasfounded to estimate the firm performance criteria clearly.As a result of this present work, the initially designed performance measurementmodel became successful in detecting key performance critters of the firm. It wasproved that total business performance scores calculated by this model weresufficiently high in determining the firm?s productivity. However, the interest oftextile firm to this questionnaire was determined by means of this study.In second part of study, classical optimization and intelligent optimization techniqueswere compared on the curve fitting problem in performance evaluation, andintelligent optimization techniques became more successful than classical one. Inaddition, a new designed hybrid optimization model was used in estimation of firm?sperformance in 2007. It was understood that successful estimation was performedand it's reliability was confirmed on statistical aspect.