İmalat işletmelerinde kurumsallaşma ve kurumsal modelleme
The institutionalization and the enterprise modeling in the manufacturing firms
- Tez No: 216256
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
İşletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri günümüz koşullarına uyum sağlamalarına bağlıdır. Uyumun düzeyi işletmelerin kurumsallaşma düzeyleri ile doğru orantılıdır. İşletmelerin kurumsallaşabilmeleri hayatiyetlerini sürdürebilmeleri ve gelecek nesillere ulaşabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Ülkemizdeki KOBİ'lerin büyük çoğunluğunun planlı ve sistemli bir büyümeden ziyade koşullara reaksiyon göstererek, liderlerin yönetiminde geliştikleri bilinmektedir. Bu noktada kurumsal mekanizmaların oluşturulması ve lider bağımlı yönetimden sistem temelli yönetim anlayışına geçiş hayati bir önem kazanmıştır. Bu çalışma ile bir kurum ile ilgili bütün elemanların analizi, tasarımı, uygulanması ve çalışması ile ilgili bilgiler, prensipler ve disiplinler bütünü olarak tanımlanan Kurum Sistem Mühendisliği Yaklaşımı kullanılarak KOBİ' ler için bir kurumsallaşma modeli ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The continuity of the companies depends on their capability of adaptation to the economical and business conditions. The level of the consistency between the companies and their environment is connected with the institutionalization level of the firms. The institutionalization of the enterprises is important to maintain their existence and to access the next generations. In our country, the improvement of the SMEs is known as the reaction of the environmental conditions and is executed by the pressure of the top management instead of the planned and systematical improvement. In this point, the progress from the leader oriented management to the system oriented management becomes the vital issue for the enterprises. In this thesis, Enterprise System Engineering and the enterprise modeling approach are used to constitute a reference model for the SMEs, which guide them during their institutionalization process.