Bir binanın ısıtma ve soğutma sistemlerinin enerji etüdü
Building heating and cooling systems energy study
- Tez No: 216267
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN RIZA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bina otomasyonu ve verimlilik analizi tek boyutlu bir kavram olmayıp uzun ve detaylı hesaplamalar gerektiren ve bunların uygulamalarını içeren bir mühendislik sürecidir. Gitgide yaygınlasan akıllı binalarda mühendislerin bu zahmetli ise soyunmaları ise enerjinin ve insan konforunu birinci önem sırasına tasıyan dünyamızda zorunluluk halini almaktadır. Otomasyon projenin hesaplanan değerleri ile uygulamada ortaya çıkan sonuçların doğru etüt edilmesi ile isletme maliyetlerinin asgariye indirilmesi bu tezin konusu olarak ele alınmıstır. Otomasyon sistemimizde ele alınan VRV Sistemleri gün geçtikçe yaygınlasan uygulama süreci kolay, kurulum maliyetleri düsük, isletme maliyetleri orta seviyede bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
Building automation and efficiency analysis is not a single concept, but is an engineering process that requires long and detailed calculations and includes their applications. It becomes an essentiality for engineers in our world placing energy and human?s comfort in first priority to get busy with such a hard work for gradually increasing intelligent buildings. To minimize operating costs with a correct study of estimated automation project values and resulting values in the application is a subject of this thesis. The VRV system in our automation system is a system that has low installation costs and easy application process.