Yüksek katlı binalarda enerji etüdü, verimlilik arttırıcı yöntemler ve ekonomik analiz
Energy audit, productivity increasing methods and economical analysis of high storey buildings
  1. Tez No: 295651
  2. Yazar: GÜLÜŞAN YOLCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Enerjinin ölçülebilir olması ve verimli kullanılmasında bina yönetim sistemlerinin etkisi her geçen gün artmaktadır. Ticari binalarda ısıtma soğutma ekipmanları, aydınlatma sistemleri, asansörler önemli ölçüde enerji tüketimine neden olmaktadır. Resmi Gazete' de 2010 yılında yayınlanan ?Binalarda Enerji Performansı? yönetmeliği ile konfor şartlarından ödün vermeden enerji tüketimlerinin azaltılması hedeflemektedir. Bu yönetmelik ile öncelikli amaç kullanılan enerjinin ölçümlenmesi ve raporlanmasıdır. Bu raporlar sonucu oluşan veriler ile binalara enerji kimlik belgesi verilecek ve sınıflandırma yapılacaktır. Bu da projelendirmeden işletmeye kadar geçen tüm aşamalarda enerji verimliliğini ön plana çıkarmaktadır. Projelendirme ve tasarım esnasında hesaplar maksimum ve minimum iklim koşulları göz önüne alınarak yapılmaktadır. İşletme sırasında ise sistemin bu pik yüklerde çalışma süresi çok düşüktür. Otomatik kontrol sistemi kullanılarak iklim koşullarına göre kapasite ayarı yapılabilmektedir. Bu kapasite ayarları ise oransal çalışabilen frekans konvertörlü motorlar ile desteklenmektedir. Bu çalışmada bir ticari binanın otomatik kontrol sistemi olmadan işletilmesi durumundaki enerji tüketimleri ile otomatik kontrol sistemi ile işletilmesi durumundaki enerji tüketimleri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma, kış konumunda ısıtma ve havalandırma sisteminin tükettiği yakıt ile bu ekipmanlarda kullanılan elektrik motorlarının frekans konvertörlü olması halinde tüketeceği elektrik gücünü baz almaktadır. Önce binanın kurulu yükü ile hesaplanan yükler arasındaki fark parasal değere çevrilmiştir. Ardından binaya otomatik kontrol sistemi yapılması ve frekans konvertörü ilave edilmesi için yapılması gereken yatırım tutarı belirlenmiştir. Hesaplanan bu iki değer kullanılarak bugünkü değer yöntemi ile yatırımın geri ödeme süresi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of building management systems on measuring and using efficient energy increase day by day. Heating and air-conditioning equipments, ligthing systems, elevators cause high energy consumption. By ?Energy Performance of Buildings? regulations published on Resmi Gazete in 2010, aim to decrease the energy consumption without changing comfort conditions. Priority aim of this regulations is measuring and reporting of energy consumptions. After these reports, buildings will be given identity card and classified. From designing to operating, importance of energy efficiency will increase by this way. While projecting, maximum and minimum climate conditions are considered. The system rarely works in these conditions by the year. Using building management system, capacity can be set by the present conditions. This settings are supported with frequency converters. This research compares energy cost differences between using building management system and not using in a commercial building. It takes into account the natural gas costs and electricity costs using frequency converters in winter. First of all difference between present and calculated capacity was determined. Afterall required investments costs calculated for adding building management system and frequency inverters. With this two values, repayment period was calculated by using present value method.