Atıksu kanalizasyon şebekelerinin bilgisayar destekli analizi
The computer aided analysis of sewage systems
- Tez No: 216266
- Danışmanlar: PROF. LÜTFİ SALTABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Altyapı yatırımlarının çok pahalı oldugu günümüzde Türkiye gibi hem ekonomik sorunları olan hem de altyapı eksikligi bulunan ülkelerde altyapı tesislerinin planlanırken en etkin çözümleri getirecek ve aynı zamanda optimum maliyetli olanının tercihi büyük önem arz eder. Pis su kanallarının hidrolik hesabı projelendirmenin çok önemli asamalarından birisidir. Hidrolik hesabın elde yapılması uzun zaman almakta, hata yapma oranı da daha yüksek olmaktadır. Bu hesabın hatasız ve kısa zamanda yapılması arzu edilir. Bu çalısmada pis su kanallarının projelendirmesi ve hidrolik hesapların yapılması için ISKI'nin de kullandıgı Excel tablosunu, atıksu ve yagmursuyu projelendirmek için yapılmıs msKanal programını ve sewerCAD programını kullanarak uzaklastırılacak olan su miktarını hesaplamakta ve bu miktar göz önüne alınarak boru çapı ve egimi seçilmekte, ayrıca döseme derinligi hesaplanmaktadır. Daha sonra bu hesaplar arası karsılastırma yaparak en uygun olanını göstermekteyiz.
Özet (Çeviri)
In countries having both economical problems and facing deficiencies in infrastructure like Turkey, it is critically important that the preferred plannings of infrastructural systems should be the ones bringing the most effective solutions and carrying the optimum cost, especially when considered that the infrastructure investments?s costs are very high in today?s conditions. The hydraulic calculation of sewage channels is one of the most important stages of the preparation of the project. Manual calculation of hydraulics takes more time and also the probability of making errors is higher. This calculation is preferred to be gained within the shortest possible time and free of error. In this study, we use the Excel table, also used by Istanbul Municipality Waterworks (ISKI), for the preparation of the project of sewage channels and hydraulic calculations; the programmes msKanal and sewerCAD, arranged for the project of waste water and rain water, are used to calculate the quantity of the water to be kept in distance, and according to this quantity the diameter and slope of the pipe are selected, and also the depth of the installment is calculated. Subsequently, we compare these calculations and show the most advisable one.