Overall equipment effectiveness (OEE) implementation: A case study
Genel ekipman verimliliği uygulaması: vaka çalışması
  1. Tez No: 216271
  2. Yazar: BETÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Overall Equipment Efficiency (OEE) is a key performance indicator in Total Productive Maintenance (TPM). Furthermore, it is probably the most important tool in the TPM improvement program, and becoming very popular in operations.The aim of this thesis is using one of the most reliable performance analyzing methods and evaluate the bottlenecks in a dynamic manufacturing system. In this paper the benefit of using OEE as a manufacturing improvement tool is explained. The implementation steps and the results of the methodology are further discussed with a case study.
Özet (Çeviri)
Genel Ekipman Verimliliği, Toplam Verimli Bakım?da kullanılan bir performans ölçüm şeklidir. Bunun dışında, Toplam Verimli Bakım?ın en önemli geliştirme programlarından biridir ve gün geçtikçe operasyonda daha popüler olmaya başlamıştır.Bu tezin amacı en önemli performans anliz yöntemlerinden birini kullanarak dinamik bir üretim sistemi içerisindeki dar boğazları değenlendirmektir. Bu tezde Genel Ekipman Verimliliği?nin üretim geliştirme metodu olarak kullanımının faydaları açıklanmıştır. Uygulama adımları ve sonuçları bir vaka çalışması ile açıklanmıştır.