Elektroosmotik kuvvetin etkisi altındaki mikrokanallarda üçüncü derece akışkanların incelenmesi
Electroosmotic flow of third grade fluids in microchannels
- Tez No: 216286
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAKDEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Üçüncü derece bir akıskanın dikdörtgensel bir kesite sahip mikrokanalda, elektroosmotik akısıele alınmıstır. Hareket denklemleri çıkarılıp boyutsuzlastırılmıstır. Perturbasyon tekniğikullanılarak yaklasık çözümler elde edilmistir. Sabit ve sıcaklığa bağlı viskozite modelleri ayrıayrı uygulanmıstır. Bunlarla birlikte nümerik çözümlerde yapılmıstır. Non-Newtonyenparametresinin, Joule ısınmasının, viskozite indeksinin ve elektrokinetik etkilerin hız ve sıcaklıkgrafikleri üzerine etkileri incelenmistir. Yaklasık çözümlerle nümerik çözümler karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Electroosmotic flow of a third grade fluid in a rectangular microchannel is considered. Theequations of motion are derived and made dimensionless. Approximate analytical solutions areobtained by perturbation techniques. Constant viscosity and temperature dependent viscosity(Reynoulds model) cases are treated separately. Numerical solutions of the equations are alsoobtained. Influences of non-Newtonian parameter, Joule heating effect, viscosity index andelectrokinetic effect on the velocity and temperature profiles are shown. Approximate andnumerical solutions are contrasted.