Ajax uygulamalarının sunucu performansına etkisi
The effect of Ajax applications on server performance
- Tez No: 216333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada internet kullanıcılarının artan taleplerine karşılık vermek için geliştirilmeye devam eden, web 2.0 döneminin önemli bir basamağı Ajax tekniği üzerinde durulmuştur. Bu tekniğin neden kullanılması gerektiği ve kullanım yollarından bahsedilmiştir. Ajax tekniğinin İnternet kullanıcılarına sunduğu görselliğin yanında, sunucu performansına etkisi ve sağladığı kazanımlar da yapılan testlerle ortaya konulmuştur. Klasik ve Ajax tekniği ile hazırlanmış benzer özellikte iki ayrı web uygulaması; performans test yazılımlar araçlarıyla test edilmiş, kullanılan bant genişliği, işlem süresi açılarından sonuçlar karşılaştırılmıştır. Testler sonucunda, Ajax tekniği ile hazırlanmış web sayfalarının, veri trafiğini yaklaşık %51 oranında düşürerek, sunucu performansını artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research emphasized Ajax technique that is part of Web 2.0 has been continue to developed for responding to increasing number of requests of Internet users. Moreover, this research state that why Ajax must be used and ways of using Ajax technique. The done tests say that Ajax technique increase performance of server and provides so many advantages other than supplying visual quality to internet users. The similar two web applications of coded by using classical way and Ajax technique have been tested by performance test tools. Then results of using bandwidth and time of process of applications are compared. As a result of these tests, it can be seen that the web application coded by Ajax technique decrease web traffic as percent of 51 by the way increase performance of server.